Ln 8x deriváltja 1/8x * 8 vagy csak 1/8×? Melyik és miért?

Hiszen összetett függvény nem? Tehat az ln-es es a 8x-es tagot is fmderivalom nem?

2016. nov. 4. 16:47
 1/3 anonim ***** válasza:
1/8x *8, tehát lényegében 1/x.
2016. nov. 4. 17:06
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha elbizonytalanodsz, akkor helyettesíts be új változót és akkor szépen látszik [ d(ln(t))/dt = 1/t · dt ]


De logaritmusoknál vannak azonosságok amiket a legtöbb esetben érdemes használni / tudni


--> ln(8x) = ln(8) + ln(x)


Az összeg deriváltja pedig egyértelmű

2016. nov. 4. 17:07
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha pedig nem, akkor láncszabállyal:


ln(8x)'=1/(8x) *(8x)'=1/(8x) *8=1/x.

2016. nov. 4. 18:32