Hatarozd az f fuggvenyt, ha az f es g:R->R g(x)=-3x+3 fuggvenyek grafikkus kepei szimatrikusak az x=1 egyenesre nezve!


:/ elore is koszonom :)!



2016. okt. 28. 10:43
 1/5 Fibonacci ***** válasza:
66%

Egy g(x) függvény x=a (függőleges) egyenesre vonatkozó tükörképe a f(x) = g(2a-x) függvény, vagyis a g(x) képletében minden x helyébe (2a-x) kerül. Például, ha az egyikbe (a+5), a másikba (a-5) lesz behelyettesítve, akkor ugyanannyit kapunk.


Ennél a példánál g(x)=-3x+3 x=1 -re való tükörképe

f(x) = g(2-x) = -3(2-x)+3 = 3x-3


(Pontosabban: nem a függvények, hanem a grafikonjaik szimmetrikusak a megadott függőleges egyenesre.)

2016. okt. 28. 13:54
 2/5 anonim ***** válasza:
26%

Szia Fibonacci!

Ennek bizonyítását meg tudod mutatni?

2016. okt. 28. 14:21
 3/5 Fibonacci ***** válasza:
66%

Lényegében már utaltam rá.


Nézzük a g(x) és az f(x)=g(2a-x) függvényeket,

f(a+b) = g(2a-(a+b)) = g(a-b)

A "a"-hoz képest szimmetrikusan elhelyezkedő számok "a+b" illetve "a-b" alakúak ("a" adott, "b" tetszőleges)

Tehát ha az "a"-ra szimmetrikus "a+b" illetve "a-b" értékeket helyettesítjük be az egyikbe, illetve másikba, akkor ugyanannyit kapunk, vagyis a grafikonok szimmetrikusak.


Egy példa.

g(x)=(x-4)² tükrözendő az x=4 (függőleges) egyenesre.

A fentiek értelmében f(x)=g(8-x)=([8-x]-4)² = (4-x)² = (x-4)².

Miért kapjuk ugyanazt? Azért, mert az eredeti függvény már eleve szimmetrikus volt az x=4 egyenesre.(Speciális eset az x=0 egyenesre, azaz y-tengelyre szimmetrikus grafikonú függvények, ezeket hívjuk "páros függvényeknek")

2016. okt. 28. 15:01
 4/5 anonim ***** válasza:
26%
Köszönöm szépen
2016. okt. 28. 15:20
 5/5 A kérdező kommentje:
koszonom szepen :)
2016. okt. 28. 19:37