Ezt az egyenletet hogyan kell levezetni?


x^(15/8) - 3y - 15 = 0


Különböző programokkal fel tudtam rajzoltatni, de ez a megoldási opció most nem játszik. Másodfokú egyenlet megoldóképletére gondoltam először, de sehogysem tudtam rajta alkalmazni, mert ez nem másodfokú (hanem 1,875-öd fokú).



2016. okt. 27. 18:27
 1/8 anonim ***** válasza:
Akkor lesz 0 az értéke ha az alap 0 --> x70
2016. okt. 27. 18:53
 2/8 anonim ***** válasza:
bocsi x=0
2016. okt. 27. 18:53
 3/8 A kérdező kommentje:
Hogy mi? Milyen alap?
2016. okt. 27. 18:58
 4/8 A kérdező kommentje:
Egyébként a megoldása: x=4,2 (Nem pont ennyi, grafikonról ennyire pontosan tudtam csak leolvasni.)
2016. okt. 27. 19:01
 5/8 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom de 2 ismeretlen egyenletet 1 egyenlet alapján ha te megoldassz akkor te valami zseni vagy. pont emiatt gondoltam hogy az (15/8)-3y-15 a kitevőben van
2016. okt. 27. 19:26
 6/8 anonim ***** válasza:

Ami egyenletet megadtál, annak legalább 2 megoldása kell, hogy legyen (x és y), ha van, tehát x=4,2 biztos nem megoldás.


Ha pedig elírtad, és ez az egyenlet:


x^(15/8) - 3x - 15 = 0


Ennek a megoldása WolframAlphával:


[link]


Ha esetleg más lenne, akkor kérlek, javítsd.

2016. okt. 27. 20:26
 7/8 A kérdező kommentje:

Nem írtam el. x^(15/8) - 3y - 15 = 0

Ezt írd be WolframAlphába és nézd meg mit dob ki rá. Nekem is úgy lenne logikus, hogy kettő megoldása lesz, de x<0 esetén az egyenlet nem értelmezhető, ezért sem rajzolja ki a WA.

2016. okt. 27. 20:43
 8/8 anonim ***** válasza:

Mint ahogyan a WolframAlpha is mutatja, átrendezéssel ehhez az egyenlethez juthatunk:


y=x^(15/8)/3 -5, ez az f(x)=x^(15/8)/3 -5 függvény.


Amit te x=4,2-nek olvastál le, az ennek a függvénynek a zérushelye (tehát amikor y=f(x)=0), ekkor


0=x^(15/8)/3 -5 |+5; *3


15=x^(15/8), |8. hatványra emelés, 15. gyökvonás


15^(8/15)=x


~4,24=x.

2016. okt. 27. 21:12