Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Jövő héten írok TZ-t kémiából....

Jövő héten írok TZ-t kémiából. Viszont nem értem, hogy hogyan kell az egyenletet levezetni, felírni. Az okxigén+magnézum egyesülését kéne felírni. Hogyan kell?

Figyelt kérdés

2016. ápr. 30. 13:31
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Magához az egyenletrendezéshez először is tisztába kell lenned az alapvető elemek vegyjelével; 1-20-as rendszámig mind, + még ilyenek, mint: Fe, Cu, Zn, Ag, Au, Pb, Sn, I satöbbi, de a legtöbb magától értetődő, egyértelmű.


Fontos még felismerni a szabad állapotban kétatomos elemi molekulákat alkotó elemeket. Ilyeneket akár a levegőben is jócskán találhatsz, soha nem nitrogén-/oxigénatommal fogsz találkozni, hanem nitrogén- és oxigénmolekulákkal. Jóó oké extra körülmények között (UV, villámcsapás felszakadhat az erős kovalens kötésük, és keletkezhetnek szabad 'O' gyökök például, de ezt most hagyjuk :D)

Ezek mégpedig a halogén elemek (VII. főcsoportbeliek), mint a F₂; Cl₂; Br₂; I₂ [asztácium már radioaktív, az nem] + a H₂, N₂ és O₂. Ezeket mindig így kell feltűntetni reakcióegyenletekben is! (Persze emelt kémiás tanul naszcensz hidrogént [atomos H] meg még nagyobb nyalánkságokat :P)


Az általad leírt reakcióegyenlet felírásához még egy fontos dolgot tudnunk kell; az anyagmegmaradás törvényét. Miszerint megegyezik a kiindulási anyagok tömege a termék(ek) tömegével - több/kevesebb ezt reakciója válogatja ;)


Nos akkor nézzük csak a reakciót:

1. tudjuk, hogy a magnézium vegyjele; Mg

2. tudjuk, hogy az oxigén szabad állapotban kétatomos molekulákat alkot, így; O₂

3. bármely elem égésekor az egyesülni fog oxigénnel, és az elem oxidja fog keletkezni. Jelen esetben fém + oxigén égésekor fém-oxid fog keletkezni


Így már ennyit tudunk az egyenletből: Mg + O₂ → MgO

Rendeznünk kell, mivel a kiindulási oldalon 2 oxigén van a termékben csak 1. KÉPLETBE SOHA NEM ÍRUNK BELE! Helyette a képlet elé együtthatóval tüntetjük fel a valahányszoros szorzót.

Mg + O₂ → 2 MgO

Ez a kettes együttható nemcsak az oxigénre, hanem a magnéziumra is hat → kiindulási oldalon is meg kell kettőznünk a magnéziumot és készen is vagyunk.


Kapunk: 2 Mg + O₂ → 2 MgO



Még egyet nézve: vízbontás (elektromos mező hatására) hidrogénre és oxigénre.

Most mivel bomlásról van szó, így a vegyülettel kezdvén jutunk el a szabad állapotban KÉTATOMOS elemi molekulákhoz, melyeket fejlesztünk!

H₂O → H₂ + O₂

Rendezve pedig már: 2 H₂O → 2 H₂ + O₂


[UI: képletfelíráskor mindig meg kell nézni a legkülső héjon levő elektronok számát, nemcsak bemagolni, hogy minek mi. Jelen esetben a magnézium 2. főcsoportbelisége miatt 2 vegyértékelektronnal rendelkezik, míg az oxigén 6. főcsoportban van 6 vegyértékelektronnal bír. A stabil elektronszerkezet elérésére törekednek, ez azt jelenti, hogy 8 vegyértékelektronnal kell rendelkezzen mind a 2 [nemesgáz konfiguráció]! Így ha a magnézium leadja a 2 vegyértékelektronját a külső héjról, akkor a már meglévő atomtörzsbeli utolsó héja (L) teljesen telített 8 vegyértékelektronnal. Az oxigén pedig felveszi ezt a kettőt, így eléri az argonhoz hasonló elektronkonfigurációt. Megvan az arány 2:2 ami 1:1 tulajdonképpen, lesz: MgO.]


Lehet sokat írtam, de nem tudhatom hol áll a tudásod jelenleg sry :D

2016. ápr. 30. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi!
2016. ápr. 30. 17:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!