Valaki segítene egy matek feladat megoldásában, magyarázattal?


A=(n+1/2n+3∈R : n∈N) az a kérdés, hogy korlátos e alulról és felülről ez a halmaz és meg kell határozni a sup A-t illetve az inf A-t. És van-e az A halmaznak legnagyobb, illetve legkisebb eleme?

Valaki eltudná ezt magyarázni, hogy ha van egy halmazom ettől akár még bonyolultabb is akkor, hogyan kell eldönteni a korlátosságot, aztán, hogyan kell meghatározni a sup és inf-et a halmaznak és azt, honnan tudom, hogy van-e legnagyobb és legkisebb eleme a halmaznak? Köszönöm előre a segítséget!



2016. okt. 23. 17:07
 1/4 dq ***** válasza:
100%

A matematikai analízis mint tárgy arról szól (az elején), hogy konkrét függvényeket analizálsz. Azaz szépen kézzel megnézed hogy milyen tulajdonságai vannak a konkrét függvényednek.


Nincsen rá általános módszer. (Körülbelül ekvivalens a megállási problémával, vagy azzal, hogy egy vírusírtó/debugger nem tudja eldönteni hogy mit fog csinálni a program)


Általában nem adnak fel durva halmazokat, csak olyanokat, ahol viszonylag egyértelmű hogy mit kell velük (a konkrét halmazokkal) csinálni.


Például amit kaptál az polinom/polinom alakú sorozat, ezekről lényegében mindent tudni lehet. (Sokkal durvábbakat nem fogsz kapni.)


Ez egy idő után monoton, tehát elég az első néhány tagját + a farkát megnézned, hogy mit csinál.


Alulról korlátos? Persze, pozitív számok hányadosa > 0, az jó alsó korlát.


Felülről korlátos? Persze, 100 jó felső korlát (miért? Kibütykölöd kézzel)


Infimuma/minimuma? Mivel monoton növő, ezért az infimumát felveszi az első tagjában ami a_0 vagy a_1 igény szerint.


Supremuma? Megsejted az eredményt, majd belátod hogy korlát és tetszőlegesen közel tudsz menni hozzá.


Nem tudok arról, hogy megsejtés nélkül hogyan lehet, lehet-e egyáltalán kezelni. Viszont nem kell túlmisztifikálni sem. A függvényed/sorozatod átalakítod picit:

> (n+1)/(2n+3) = 1/2 * (2n+3)/(2n+3) - 0.5/(2n+3) =

>=1/2 - 0.5/(2n+3)

amely egy hiperbola egyenlete, illetve annak egész helyen felvett pontjai. Könnyen látod hogy ennek a supremuma 1/2, és mondjuk az n(ε) kereséséhez megoldod a következő egyenletet n szerint:

> 0.5/(2n+3) < ε


> 1 < (2n+3)*ε

> (1/ε-3)/2 < n


tehát minden adott ε-ra, ha

> n > (1/ε-3)/2

akkor

> 0.5/(2n+3) < ε

> 1/2 - 0.5/(2n+3) > 1/2 - ε

tehát tetszőlegesen meg tudod közelíteni az 1/2 értéket, még ha el nem is éred


=> nincsen maximum, és a supremum 1/2.


A megsejtés része sem vészes (mondjuk ábrázolod a függvényt, vagy megnézed hogy mit vesz fel nagy n-ekre, vagy becsülgeted úgy, hogy az olyan tagokat, amiket kicsinek gondolsz áthúzod, stb), belátni szintén nem bonyolult, az ε-ra rendezett egyenlőtlenséget kell n-re rendezni.

2016. okt. 23. 18:46
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, megprobálom részletesen értelmezni azt amit irtál :)
2016. okt. 23. 19:07
 3/4 anonim ***** válasza:
Annyi kiegészítés az előzőhöz, hogy a sup A megsejtés nélkül is megkapható n végtelenbe tartó hatarértékének számolásából.
2016. okt. 26. 17:53
 4/4 anonim ***** válasza:
(Amit azért tehetsz meg, mivel a sorozat szig.mon.nő)
2016. okt. 26. 17:59