Ezt hogy kell megcsinálni? (egy kis magyarázattal légyszi)


1. feladat

Egy medence az egyik csapon át 10 óra alatt, a másikon 15 óra alatt telik meg. A teli medence a lefolyón át 5 óra alatt ürül ki. Hány óra alatt telik meg a medence, ha egyszerre nyitjuk meg mindkét csapot és a medencét is?

2.feladat

Egy toronyóra nagymutatója 1 m hosszú. Mekkora utat tesz meg a nagymutató végpontja 5 óra alatt?

3. feladat

Egy társaságban mindenki mindenkivel kezet fog. Hányan voltak a társaságban, ha 21 kézfogásra került sor?



2014. jan. 4. 18:40
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

1. A csap 1 óra alatt a medence 1/10-részét tölti meg, 2 óra alatt a 2/10 részét, ..., x óra alatt az x/10 részét tölti meg. Ugyanez igaz a lefolyóra is; x óra alatt az x/15 részét vezeti el. Amikor a medence tele lesz, akkor ennek a kettőnek a különbsége pontosan 1 lesz:


x/10-x/15=1 /*10*15

15x-10x=150

5x=150

x=30, tehát 30 óra alatt lesz tele így a medence (a vízszámla meg az egekben).


2. A toronyóra 5 óra alatt 5 teljes kört tesz meg, ráadásul olyan kört, aminek a sugara 1 m. Tehát kiszámoljuk az 1 m sugarú kör kerületét, majd szorozzuk 5-tel: 2*1*π*5=10π=~31,416 m-t tesz meg (de elég, ha 10π alakban adod meg az eredményt, ha a feladat mást nem kér).


3. Legyen a társaságban n darab ember, ekkor mindenki mindenkivel kezet fog. Mivel saját magával senki nem fog kezet, ezért mindenki n-1 emberrel fog kezet. Viszont így minden kézfogást kétszer számoltunk, ezért osztunk 2-vel, így n(n-1)/2 kézfogás történt, vagyis 21:


n(n-1)/2=21 /*2

n(n-1)=42


Feltesszük, hogy n pozitív egész (mivel emberekből, mint személyekből csak egész lehet, pláne csak pozitív). Írjuk fel 42 osztópárjait:


42*1

21*2

14*3

7*6


6*7-nál már átfordulnánk. Ezeket a szorzatokat kell vizsgálnunk; az egyenlet szerint egy szám és egy 1-gyel kisebb számot szoroztunk, és 42-t kaptunk. 1 szorzat felel meg ennek a kitételnek, a 7*6, vagyis n=7-re megoldása lesz az egyenletnek, tehát a társaság 7-tagú volt.

2014. jan. 4. 19:07
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2014. jan. 10. 21:15
 3/3 pefetto válasza:

Az első nem jó! Valószínüleg gyorsolvasta...

Két (!) csapon jön befele, egy lefolyó kifele.

2020. nov. 30. 23:47