Hogy kell megcsinálni ezt a két feladatot?


1:(X2 +X +1) (X2 + X+2) =6 (Az X2 az X négyzetet jelenti)


2: 3 [x2-4X+2] = 5X+16 ( Itt a zárójel pedig az abszolút értéket jelöli, csak nem tudtam mivel megformázni.



2014. jan. 4. 14:32
 1/4 bongolo ***** válasza:

1)

Legyen z = x²+x+1

A feladat:

z(z+1) = 6

Ezt meg tudod oldani, ugye?

Miután megvan, utána az x is kijön a másodfokú egyenletből.


2)

Van a billentyűzeten is abszolút érték jel: |x|

(AltGr-W, szakadt vonalnak van rajzolva a billentyűn, de valójában folytonos vonal.)


3|x²−4x+2| = 5x+16


Először meg kell nézni, hogy az abszolút érték belseje mikor pozitív és mikor negatív.

x²-4x+2 = 0

Ennek a gyökei a megoldóképletből: x₁₂ = 2 ± √2

Mivel x² együtthatója pozitív, ezért a parabola felfelé nyitott. Ez azt jelenti, hogy x₁ és x₂ között negatív a kifejezés értéke, -∞ illetve +∞ felé pedig pozitív.


Ezek után két részre kell bontani a megoldást:


a)

2−√2 ≤ x ≤ 2+√2

Ezen az intervallumon az abszolút érték belsejében pozitív (vagy 0) az érték. Az abszolút érték jelet simán helyettesíthetjük zárójellel:


3(x²-4x+2) = 5x+16

3x² - 12x + 6 = 5x + 16

stb.

Oldd meg a másodfokú egyenletet, lesz két gyöke. Aztán ellenőrizni kell, hogy melyik gyök esik a 2±√2 intervallum belsejébe, mert csak az a megoldás.


b)

x < 2−√2 vagy x > 2+√2

Ez két intervallum, ezeknél az absz.ért. belsejében negatív a kifejezés értéke.

Ilyenkor negálódik az érték, amikor zárójellel helyettesítjük az |..| jelet:

3(−x²+4x−2) = 5x+16

stb.

Ezt a másodfokút is meg kellene oldani. Nem lesz valós megoldása...

Ha lenne, megint csak a valamelyik intervallumba eső lenne a megoldás.


Az a) esetben sem volt egy megoldás sem, tehát nincs megoldás. Jól írtad le az egyenletet?

2014. jan. 4. 18:54
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen. A tanár feladott A Matematika Feladat Gyűjtemény I-ből a 658-ast. Ez az a feladat. És a könyv végében megvan a végleges megoldás, ami elvileg -2 és 1, de sehogy sem jött ki.
2014. jan. 4. 19:10
 3/4 bongolo ***** válasza:

El van írva a könyvben. Mínusz helyett plusszal kijön a -2 és az 1:


3|x²+4x+2| = 5x+16


Próbáld ezt megoldani.

2014. jan. 4. 21:47
 4/4 A kérdező kommentje:

Így már kijött mind a két feladat és most már értem is :)

Köszönöm szépen a választ :)

2014. jan. 5. 08:01