1) Bizonytsuk be teljes indukcioval az alabbi alltast:[12p] 1/1 * 2+1/2*  3+ .  +1/n (n + 1) =n/n + 1, hogyan kell megcsinálni?

2013. dec. 29. 14:36
 1/2 anonim ***** válasza:

Teljes indukcióval; n=1-re


bal oldal: 1/(1*2)=1/2

jobb oldal: 1(1+1)=2, tehát 1-re igaz.


Tételezzük fel, hogy n-ig tudjuk. Nézzük meg, hogy n+1-re mi a helyzet:


bal oldal: "1/(1*2)+1/(2*3)+...+1/(n*(n+1))"+1/((n+1)*(n+2))

jobb oldal: (n+1)/(n+1+1)=(n+1)/(n+2)


A ""-ös részről tudjuk, n/(n+1)-gyel egyenlő (ez volt az indukciós feltétel), ezért ezt a részt lecseréljük erre:


bal oldal: n/(n+1)+1/((n+1)*(n+2))

jobb oldal: (n+1)/(n+2)


Ezek egy egyenlet két oldalai, ezért


n/(n+1)+1/((n+1)*(n+2))=(n+1)/(n+2)


Egyenletet kell megoldanunk. Látható, hogy a közös nevező (n+1)*(n+2):


(n(n+2))/((n+1)(n+2))+1/((n+1)(n+2))=((n+1)(n+1))/((n+2)(n+1))


Eltüntetve a nevezőt:


n(n+2)+1=(n+1)(n+1) /zárójelbontás

n^2+2n+1=n^2+2n+1, vagyis azonossághoz jutottunk.


Ezzel bizonyítottuk az öröklődést, és mivel n tetszőleges pozitív egész volt, ezért tetszőleges pozitív egészre igaz lesz a fenti egyenlőség.

2013. dec. 29. 16:34
 2/2 anonim ***** válasza:

Íme:

[link]

2013. dec. 29. 17:09