10. -es matematika házi megoldás?

[link]

2016. okt. 17. 20:55
 1/6 anonim ***** válasza:

Ez tipikus szélsőértékprobléma. Hol akadtál el?

Deriválni tudsz már?

2016. okt. 17. 21:06
 2/6 A kérdező kommentje:
Ötlet kéne az elkezdéséhez.
2016. okt. 17. 21:10
 3/6 anonim ***** válasza:
10.-ben deriválni... hol élsz te? ...
2016. okt. 17. 21:44
 4/6 A kérdező kommentje:
Romániában
2016. okt. 17. 22:00
 5/6 dq ***** válasza:
Nincs trükk. Felírod a távolságot a magasság függvényében (d(h)) és megkeresed hogy hol a legnagyobb.
2016. okt. 17. 22:06
 6/6 anonim ***** válasza:

A példa fizikailag úgy modellezhető, hogy a kifolyó vízsugarat felbontjuk végtelen sok darab kisméretű cseppre, és elég vizsgálni egy ilyen kis csepp mozgását.


Kinematikailag a cseppnek, mint anyagi pontnak a vízszintes halyításáról van szó, amely hajításnak a kezdősebessége ismert, éspedig


v=[64*(h-y)]^0.5


Mint ismert a vízszintesen elhajított anyagi pontnak a vízszintes irányú elmozdulását megkapjuk, ha a kezdősebességet szorozzuk az eltelt idővel, tehát a keresett távolság:


d=v*t=t*[64*(h-y)]^0.5


Ezenkívül a függőleges irányú esése a kiszemelt cseppnek a négyzetes uttörvényből kapható:


y=(g/2)*t^2, amiből az időt kifejezve:



t=(2*y/g)^0.5



Ezzel a keresett távolság függvényre az


d=[(2*y/g)^0.5]*[64*(h-y)]^0.5


formula adódik, ami y-nak fv.-e azaz d=d(y).



Na ennek kell keresni a szélsőértékeit.

És igen, Romániában tanulnak deriválni, remélem a kérdezőnek ez nem okoz problémát, 10.-es létére.


Ellenőrzésképp: wolframalpha.com


Be kell írni hogy:


(d/dy)( amit deriválsz )


és kiadja az eredményt.


Onnantól kezdve megnézed, milyen y-ra lesz ez zérus.


Utána kiszámolod a második deriváltat a kapott y helyeken. Amelyik y-ra negatív lesz a 2.derivált, na az lesz a keresett y, ami mellett d maximális.

2016. okt. 18. 19:18