Hogyan kell beütni a számológépbe pl. azt, hogy 2 alapú logaritmus x az mennyi lesz a x tengely 8. beosztásánál?

2016. okt. 16. 19:53
 1/8 anonim ***** válasza:
Jó lenne ha leírnád, hogy milyen géped van.
2016. okt. 16. 19:58
 2/8 anonim ***** válasza:
2016. okt. 16. 20:09
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Talán az x helyére behelyettesíted?
2016. okt. 16. 20:26
 4/8 dq ***** válasza:
100%

Alapvetően F(x) értéke az x tengely 8. beosztásánál éppen F(8). (Minden függvényre).


log_2 8-at pedig általában a

> ln 8 / ln 2

képlettel számolunk, ahol az ln a számológépeden található "ln" vagy "log" gomb (az első e alapú, a másik 10 alapú, de ebben a képletben mindkettő megfelel)

2016. okt. 16. 20:40
 5/8 A kérdező kommentje:
Egy olcsó Sky Art CAL183.
2016. okt. 16. 20:42
 6/8 dq ***** válasza:

log_y x -re pedig


> log_y x = ln(x) / ln(y)

egy azonosság. (Ahol "ln" tetszőleges, ált. e vagy 10 alapú logaritmus lehet.)

2016. okt. 16. 20:43
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanarra gondolok mint 3-as.


Te arra gondolsz, hogy itt a logaritmus alapja 2 nem pedig 10 (vagy e), és arra lennél kíváncsi, hogy a kettes alapú logaritmus az x=8 helyen milyen értéket vesz fel.


Ez számológép nélkül is megoldható hiszen 2^3 = 8


ennek véve mindkét oldalának a 2-es alapú logaritmusát azt kapjuk, hogy


log[2](2^3) = log[2]8

3 = log[2]8


A számológépben, ha nem ilyen szerencsés a helyzet, és egy nem triviális számról (x) kell megmondani, hogy kettőt hanyadik hatványra kell emelni, hogy x-et kapjam, akkor egy azonosságot használunk fel, amit "áttérés más alapú logaritmusra" nevezünk .


így néz ki


log[a](b) = log[c](b) / log[c](a)


ezek alapján amire most vagyunk kíváncsiak


log[2](8) = log[10](8) / log[10](2)


ha ezt beütöd a számológépbe valóban 3-at ad.

2016. okt. 16. 20:43
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. :) Legfőképp a 7. válaszolónak. :D
2016. okt. 16. 20:47