Tudnátok segíteni megoldani ezeket az egyenleteket?


10^x - 5^x-1 * 2^x-2 = 950

A segítséget előre is köszönöm. :)



2016. szept. 30. 17:28
 1/3 anonim ***** válasza:
68%

Gyanítom a zárójelek lemaradtak:

10^x - 5^(x-1) * 2^(x-2) = 950

//5^(x-1) = 5^x * 5^(-1)

10^x - 5^x * 1/5 * 2^x * 1/4 = 950

//5^x * 2^x = (5*2)^x

10^x - 10^x * 1/20 = 950

10^x = 950/(1-1/20) = 1000

x = 3

2016. szept. 30. 17:51
 2/3 anonim ***** válasza:
68%

Ezt a két azonosságot kell alkalmazni:

a^(c-b) = (a^c)/(a^b)

a^x = b^x * c^x AKKOR, HA b*c=a



10^x - [(5^x)/5]*[(2^x)/4] = 950

10^x - 10^x/20 = 950

20*10^x - 10^x = 19000

19*10^x = 19000

10^x = 1000

10^x = 10^3

Az lg fgv monotonitása miatt pedig x=3


Ellenőrzés után szintén kijön a megoldás.

2016. szept. 30. 17:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget. :)
2016. szept. 30. 18:12