10^x - 5^x-1 * 2^x-2 = 950
A segítséget előre is köszönöm. :)
2016. szept. 30. 17:28
1/3 anonim válasza:
Gyanítom a zárójelek lemaradtak:
10^x - 5^(x-1) * 2^(x-2) = 950
//5^(x-1) = 5^x * 5^(-1)
10^x - 5^x * 1/5 * 2^x * 1/4 = 950
//5^x * 2^x = (5*2)^x
10^x - 10^x * 1/20 = 950
10^x = 950/(1-1/20) = 1000
x = 3
2/3 anonim válasza:
Ezt a két azonosságot kell alkalmazni:
a^(c-b) = (a^c)/(a^b)
a^x = b^x * c^x AKKOR, HA b*c=a
10^x - [(5^x)/5]*[(2^x)/4] = 950
10^x - 10^x/20 = 950
20*10^x - 10^x = 19000
19*10^x = 19000
10^x = 1000
10^x = 10^3
Az lg fgv monotonitása miatt pedig x=3
Ellenőrzés után szintén kijön a megoldás.
3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget. :)
2016. szept. 30. 18:12