Valaki segítene az alábbi számtani/mértani sorozatos feladatok megoldásában?


1. Három szám mértani sorozatot alkot, összegük 26. Ha a középső számhoz 4-et adunk, a három szám számtani sorozatot alkot. Melyik ez a három szám?


2. Három szám összege 114, mely egy mértani sorozat első három eleme, de tekinthetők egy számtani sorozat 1. ,4. és 25. elemének is. Melyik ez a három szám?


Elég ha egy rávezetést adtok, hogy hogyan kellene elindulnom.



2016. szept. 25. 14:06
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Az elsore van otletem eddig: Ha a kozepso szamhoz 4-et adsz, es ettol szamtani sorozat lesz, akkor abbol az kovetkezik, hogy az elso es a masodik szam kozti kulonbseg is 4. Igy lehet probalkozni, pl: 1+4=5, akkor itt a szorzo 5, 5*5=25, de 25+5+1 az nem lesz 26. Probald meg a tobbi szammal, nem nehez:) A masikra meg nem jottem ra
2016. szept. 25. 14:29
 2/5 anonim ***** válasza:

Ugyanezt kérdezte vki nemrég.

EZ valami házi feladat? :)


Na a megoldások:


A számtani sorozat elemeinek összege 30, hiszen a 26-hoz adtunk 4-et.

Így a középső elem 10, a két szomszédos elem 10-d, 10+d.

Ezért a mértani sorozat három eleme:

10-d; 6; 10+d

A mértani sorozatra érvényes, hogy a középső elem négyzete a szomszédosok szorzatával egyenlő:

(10-d)(10+d)=6

d^2=64, amiből d=8, vagy d=-8.

Tehát az eredeti három szám:

2; 6; 18, vagy 18; 6; 2


A másik feladat:

a számtani sorozat felírható:

a; a+3d; a+24d


ezek összege 114:

3a+27d=114

a+9d=38


a mértani sorozat miatt pedig:

(a+3d)^2=a(a+24d)

a^2+6ad+9d^2=a^2+24ad

9d^2=18ad

ebből d=0 vagy d=2a

d=0 konstans a sorozat: 38; 38; 38; ...

utóbbi esetben az előbbi egyenlettel összevetve:

d=2(38-9d)

ebből pedig: d=4

ezzel a=2

a három szám:

2; 14; 98

(a kvóciens 7)

2016. szept. 25. 14:54
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de az elsőnèl továbbra sem értem, hogyan lesz a középső szám 10..
2016. szept. 25. 17:11
 4/5 dq ***** válasza:

> "A számtani sorozat elemeinek összege 30, hiszen a 26-hoz adtunk 4-et.

Így a középső elem 10"


a-b, a, a+b összege 3a.

Jelen esetben 3a (az összeg) = 30, tehát a=10.

2016. szept. 25. 18:10
 5/5 A kérdező kommentje:
Így már értem. Mégegyszer köszönöm a segítséget. Egyébként igen, házifeladat.:)
2016. szept. 25. 18:29