Egy számtani sorozat első öt tagjának összege harmad akkora,mint a következő öt tag összege. Mekkora az első tíz és a következő tíz tag összegének aránya?2012. szept. 5. 20:11
1/3 anonim válasza:
Egy egyszerű kétismeretlenes egyenlet, ahol a két ismeretlen arányát kell meghatározni:
A sorozat első 10 tagjának összege: S_10
A sorozat második 10 tagjának összegét úgy kapjuk, hogy kivonjuk belőle az első tíz tag összegét: S_20-S_10
A feladatból tudjuk, hogy:
3*S_10=S_20-S_10, amiből
4*S_10=S_20, osztunk S_10-zel:
4=S_20/S_10, reciprokot veszünk:
1/4=S_10/S_20, vagyis a két összeg aránya 1:4.
2/3 anonim válasza:
07:17 "A feladatból tudjuk, hogy:
3*S_10=S_20-S_10,"
Nem ezt tudjuk, hanem azt, hogy:
3*S_5=S_10-S_5,
így
S_10 = 4*S_5
Azt viszont szintén tudjuk, hogy
S_10-S_5 = 25d
ezért:
S_5 = 25d/3
S_10 = 100d/3
S_20 - S_10 = S_10 + 100d = 400d/3
Ebből egyszerűen látszik, hogy
(S_20 - S_10)/S_10 = 4
3/3 A kérdező kommentje:
köszi
2012. szept. 9. 14:14