Egy számtani sorozat első öt tagjának összege harmad akkora,mint a következő öt tag összege. Mekkora az első tíz és a következő tíz tag összegének aránya?

2012. szept. 5. 20:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Egy egyszerű kétismeretlenes egyenlet, ahol a két ismeretlen arányát kell meghatározni:

A sorozat első 10 tagjának összege: S_10

A sorozat második 10 tagjának összegét úgy kapjuk, hogy kivonjuk belőle az első tíz tag összegét: S_20-S_10

A feladatból tudjuk, hogy:

3*S_10=S_20-S_10, amiből

4*S_10=S_20, osztunk S_10-zel:

4=S_20/S_10, reciprokot veszünk:

1/4=S_10/S_20, vagyis a két összeg aránya 1:4.

2012. szept. 6. 07:17
 2/3 anonim ***** válasza:

07:17 "A feladatból tudjuk, hogy:

3*S_10=S_20-S_10,"


Nem ezt tudjuk, hanem azt, hogy:

3*S_5=S_10-S_5,

így

S_10 = 4*S_5


Azt viszont szintén tudjuk, hogy

S_10-S_5 = 25d

ezért:

S_5 = 25d/3

S_10 = 100d/3


S_20 - S_10 = S_10 + 100d = 400d/3


Ebből egyszerűen látszik, hogy

(S_20 - S_10)/S_10 = 4

2012. szept. 6. 14:40
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi
2012. szept. 9. 14:14