Az első:


Két biciklis egyszerre indult el A-ból B-be. Az egyik sebessége 18 km/h, a másiké 24 km/h. A gyorsabb 2 órával előbb ért be B-be.

Hány ó alatt tette meg a két biciklis az utat?

Milyen messze van egymástól A és B?


A második:


Juliska mamának 9 unokája van. Karácsonykor 39.000 ft-ot költött az ajándékokra. A lányok 5.000 Ft-os, a fiúk 4.000 Ft-os ajándékot kaptak. Hány lány és fiú unokája van Juliska mamának?


Tudom, hogy ezek nagyon könnyűek, de nekem még ezek sem mennek. :/ Egyenlettel kellene levezetni. Köszönöm a segítséget!


2012. máj. 14. 16:15
 1/4 anonim ***** válasza:

A másodiknál:

39-ben hányszor van meg az öt? 7 maradék a 4 vagyis

7 lány +1 fiú

2012. máj. 14. 16:21
 2/4 A kérdező kommentje:

Úristen... mindjárt elásom magam...

Köszi szépen!

2012. máj. 14. 16:25
 3/4 anonim ***** válasza:

1. feladat


Legyen

v1 = 24 km/h - a gyorsabb

v2 = 18 km/h - a lassúbb bicajos sebessége

t = ? - a gyorsabb biciklis menetideje

S = ? - a megteendő távolság


Mindketten ugyanazt az utat teszik meg, csak a lassúbbnak 2 órával több idő kell, vagyis

v1*t = v2(t + 2)

A zárójel felbontása és rendezés után

t(v1 - v2) = 2*v2

ebből a menetidő

t = 2*v2/(v1 - v2)


A távolság

S = v1*t

S = 2*v1*v2/(v1 - v2)


Behelyettesítés után

t = 6 óra

=======

S = 144 km

=========



2. feladat

Nem jó az előző megoldás, mert az unokák száma 9 és nem 8!


Legyen

Ö = 39000 - az elosztható összeg

N = 9 - az unokák száma

m = 5000 Ft - egy lányra

n = 4000 Ft - egy fiúra jutó összeg

L = ? - a lányok száma

F = ? - a fiúk száma


A feladat szerint

L*m + F*n = Ö

Mivel a fiúk száma

F = 9 - L

L*5000 + (9 - L)4000 = 39000

Zárójel felbontás és rendezés után

5000*L - 4000*L = 3000

1000*L = 3000

így a lányok száma

L = 3

=====

ebből a fiúk száma

F = 9 - L

F = 6

=====


Ellenőrzés

3*5000 + 6*4000 = 15000 + 24000 = 39000


DeeDee

************

2012. máj. 14. 17:23
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nagyon rendes vagy! :)
2012. máj. 14. 20:04