Segíténetek a feladat megoldásában?

2012. jún. 20. 09:08
 1/8 A kérdező kommentje:

Egy E valószínüségi változó eloszlásfüggvénye:


0 ha <=-3

0,1 ha -3<x<=-2

0,15 ha -2< x <=-1

0,45 ha 1-< x <=0

0,9 ha 0< x <=1

1 ha 1<x


Mennyi E valószínüségi változó


A, várható értéke,

B, szórása?

2012. jún. 20. 09:09
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2012. jún. 20. 09:09
 3/8 anonim ***** válasza:

0 ha <=-3

0,1 ha -3<x<=-2

0,15 ha -2< x <=-1

0,45 ha 1-< x <=0

0,9 ha 0< x <=1

1 ha 1<x



Ez egy diszkrét eloszlás eloszlás függvénye.

Visszaírva:

-3__0,1

-2__0,05

-1__0,3

0___0,45

1___0,1


várható érték = summa pk*xk

E=-0,15

szórás: a val vált szórása (standard eltérése).


Vagyis a várható értékét kell kiszámolni az (xk-E)^2-nek


9,9225__0,1

4,6225__0,05

1,3225__0,3

0,0225___0,45

0,7225___0,1


D=1,7025


De nem esküdnék meg rá.

2012. jún. 20. 10:21
 4/8 A kérdező kommentje:
Huu.. Hirtelen volt. NEm igazán értem. Tudnál mellé egy magyarázatokat adni?
2012. jún. 20. 10:27
 5/8 A kérdező kommentje:
Le tudnátok írni, nem is tudom részletesebben, vagy valahogy máshogy?
2012. jún. 20. 18:18
 6/8 anonim ***** válasza:

Tudod, mi az a diszkrét eloszlás?


Van véges sok xi érték, mindegyikhez hozzárendelve egy pi szám.

Szumma pi =1


Az eloszlás függvény

F(X)=P(x<X)

Vagyis F(X) azt jelenti, hogy mennyi az esélye, hogy X-nek kisebb szám jön ki.


Ha felrajzolod az eloszlás függvényt, akkor egy lépcsős alakzatod lesz.

-végtelenben 0, sokáig 0, aztán jönnek az ugrások, míg el nem éri az 1-et.



MOST neked az eloszlás függvény van megadva, abból kell visszafejteni a diszkrét eloszlás xi, pi értékeit.


xi-->az, ahol ugrik az eloszlás függvény

-3;-2;-1;0;1


pi: annak az esélye, hogy az adott szám jön ki

F(-3)=P(x<-3)=0

Vagyis 0 az esélye, hogy -3-nál kisebb jön ki.

F(-2)=P(x<-2)=0,1


0,1 az esélye, hogy -2-nél kisebb jön ki.

Mivel -2 alatt csak a -3 van, mint lehetséges xi, ezért

-3-hoz tartozó pi érték 0,1


F(-1)=P(x<-1)=0,15

0,15 az esélye, hogy -1-nél kisebb jön ki.

Mivel -1 alatt a -3 és -2 van, ezért

p(-3)+p(-2)=0,15

Ebből p(-2)=0,05


Ugyanígy ki lehet számolni -1,0,1-re is a hozzátartozó p valószínűségeket.


Utána simán behelyettesítesz az E és D képletébe.

2012. jún. 20. 18:33
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm,így már "megvan". Nem értettem, hogy pl: -3 és -2 intervallumon, hogy rendelhetünk csak az egyikhez valószínüságet, hisz végtelen sok szám található ott (én pl: átlaggal számoltam volna). Nem volt tiszta, hogy csak az egész számok játszanak!
2012. jún. 20. 19:10
 8/8 anonim ***** válasza:

F függvényről ezeket tudod:


F(-3)=P(x<-3)=0

F(-2)=P(x<-2)=0,1


Az első sor azt jelenti, hogy -3-nál kisebb értéket nem vesz föl.

A 2. sor azt jelenti, hogy -3 és -2 között végig 0,1 az értéke.

Az eloszlás függvény definíciója miatt a -3-hoz a 0,1 valószínűséget lehet rendelni.



Nem az egész számokon van a hangsúly, hanem azon, hogy a lehetséges felvehető értékek, azok az intervallumok szélén vannak. Most speciel az intervallum szélek egészek.

2012. jún. 20. 20:02