Ezt hogyan bizonyítsam be teljes indukcióval?


Alap matek órás hf-re csináltam a matek faktos tudásomat használva egy szabályt. n*(n-1)/2. leellenőriztem arra amit amúgy ki kellett számolni és jó volt, de be is akartam magamnak bizonyítani teljes indukcióval h ez jó. H kell ezt?

A feladatot nem tom beírni de a neten megtaláltam ezt az egyenletet. Segítséget előre is köszönöm!

[link]


2016. szept. 22. 21:45
 1/5 anonim ***** válasza:
Kezdjük már ott inkább hogy mi itt az állítás amit bizonyítani szeretnél.
2016. szept. 22. 21:54
 2/5 A kérdező kommentje:

ami a linkben van


1+2+3+...+(n-1)=n*(n-1)/2

2016. szept. 22. 22:06
 3/5 anonim ***** válasza:
két képletre van szükséged: 1. számtani sorozat n-edik elemének képletére 2. számtani sorozat összegének képletére. innen egy kis behelyettesítgetés és kész.
2016. szept. 22. 22:35
 4/5 anonim ***** válasza:
csak a sorozat n-deik elmére ne an-et írj, hanem az lesz az n-1, a darabszámot meg jelöld valami mással, mondjuk x-el
2016. szept. 22. 22:36
 5/5 anonim ***** válasza:

Ezt nem teljes indukcióval szokás bizonyítani, de ha szeretnéd, tessék:


n=1-re a számok összege 0, 1*0/2=0, tehát igaz.


Tegyük fel, hogy n-ig igaz, nézzük meg, hogy n+1-re mi a helyzet:


[1+2+3+...+(n-1)]+n=(n+1)*(n)/2


A [] zárójelen belüli összeg az indukciós feltevés szerint pont n*(n-1)/2, azt váltsuk le erre:


n*(n-1)/2+n=(n+1)*(n)/2


Ha n=0, akkor egyértelmű, hogy igaz, ha meg nem 0, osztunk vele:


(n-1)/2+1=(n+1)/2


A bal oldal pont (n+1)/2-vel egyenlő. Mivel n tetszőleges volt, ezért az állítás igaz.

2016. szept. 22. 22:59