Igazold, hogy E=gyokalatt 1+3+5+. +21 egy természetes szám?


2016. szept. 10. 12:30
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

gyök alatt: (1+21)/2 * 11 = 11*11 -> 11 természetes szám, ez annak a négyzete

természetes szám négyzetének négyzetgyöke maga a természetes szám

2016. szept. 10. 12:37
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen , csak annyit nem értek , hogy az elején honnan jött az a szorzás a 11-el?
2016. szept. 10. 12:58
 3/5 anonim ***** válasza:
1-től 21-ig 11 darab páratlan szám van, tehát a számtani sorozat összegképletében n=11. De mivel nem nagy varázslat összeadni ezeket a számokat manuálisan, majd gyököt vonni, így is meg lehet oldani.
2016. szept. 10. 13:01
 4/5 A kérdező kommentje:
Igen, gondoltam hogy onnan jon ,koszonom a turelmet es a gyors valaszt !
2016. szept. 10. 13:04
 5/5 Fibonacci ***** válasza:

Egyébként az első n páratlan (pozitív) szám összege mindig egyenlő n² -tel:

1 = 1²

1+3 = 2²

1+3+5 = 3²

1+3+5+7 = 4²

1+3+5+7+9 = 5²

1+3+5+7+9+11 = 6²

stb.


Tehát pl.

√(1+3+5+7+…+2013+2015+2017) = √(1009²) = 1009

2016. szept. 11. 09:10