Hogyan kell megoldani A-tol Z-ig ezt a szoveges matek feladatot?

Hany meter vaszon volt abban a vegben, amelynek eloszor 20%-at adtak el, azutan a maradek 25 %-at, s igy 18 m vaszon maradt?

2016. szept. 3. 09:00
 1/3 anonim ***** válasza:

visszafele gondolkodva a legegyszerűbb


ugye azt írja, hogy miután eladták a maradék 25%-át, 18 m maradt

szóval a maradék 75%-a 18, tehát a teljes maradék (a 100%) 24 méter


aztán nézzük tovább

a teljesnek eladták először a 20%-át, szóval a maradék a teljes 80% és ez az előbb kiszámolt 24 méter

ha 80% 24, akkor a 100% 30


tehát 30 méter volt a vászon

2016. szept. 3. 09:34
 2/3 dellfil ***** válasza:

Pedig egyszerű! Gondolkodj el, mit is mond a feladat.

"...a maradek 25 %-at, s igy 18 m vaszon maradt?"

Mi az a szám, amelyből 25%-ot levonva 18-at kapok?

Másképp fogalmazva: 18 melyik szám 75%-a? A 24 75%-a.

Megvan az első eladás utáni mennyiség. Ez az eredeti mennyiség 80%-a. (Ugyanis az eredeti mennyiségből 20%-ot eladtak.)

Minek a 80%-a 24? A 30 80%-a. Eredetileg 30 méter vásznuk volt.

Hogy számolod ki a számot, hogy ha tudod a szám bizonyos százalékának értékét? Úgy, hogy az ismert - pl. 18 - elosztod a százalék értékkel - itt 75, - és szorzod százzal. 18/75x100=24

Ugyanígy:24/80x100=30

És voilá megvan az eredmény.


dellfil

Hogyan számolod ki

2016. szept. 3. 10:08
 3/3 Fibonacci ***** válasza:

Sokkal bonyoltabb feladatok is könnyen megoldhatók, ha a százalékos változásokat szorzással fejezzük ki.


x⋅(1-0,2)⋅(1-0,25) = 18

x⋅0,8⋅0,75 = 18

x⋅0,6 = 18

x = 30

2016. szept. 3. 10:28