Hogyan kell megoldani ezt a szoveges feladatot A-tol Z-ig?


Az oszi szantaskor 8 traktor 18 nap alatt szantja fel a buzaveteshez szukseges teruletet.


a)Hany nap alatt szantana fel ugyanazt a teruletet 12 traktor?


b)Ha a 8 traktor napi 8 ora helyett 12 orat dolgozna, elvegezne-e a szantast ugyanannyi ido alatt, mint 12 traktor?



2016. szept. 1. 09:12
 1/2 anonim ***** válasza:

Traktorok száma: 8

1 traktor teljesítménye: x

Munka ideje: 18 nap

8*x=18

x=2,25


a) 12*2,25=y

b) 8*(2,25*(12/8))=z1 =?= 12*2,25=z2

2016. szept. 1. 11:30
 2/2 tatyesz ***** válasza:

Ha 8 helyett 12 traktor dolgozik, azaz 1,5-szer annyi, akkor a napok száma 1,5-öd részére csökken: 18:1,5=12.

Ezt hívják úgy, hogy fordított arányosság: ahányszorosára nő az egyik mennyiség, annyiad részére csökken a másik.


b) ez is megoldható fordított arányossággal, de mutatok egy másik lehetőséget: Ha egy traktor 18 napon keresztül napi 8 órát dolgozik, akkor összesen 18*8=144 órát dolgozik. Ha napi 12 órát dolgozik, akkor is összesen 144 órát kell dolgoznia. Ehhez hány nap kell? 12*x=144 ⇒ x=12, tehát 12 nap alatt végeznek.

2016. szept. 2. 09:27