Valaki segítene? Határozzuk meg n egész számot, tudva, hogy (1+i√3) ^n + (1-i√3) ^n =2^n


2016. aug. 30. 11:36
 1/4 tatyesz ***** válasza:

1+i√3=e^(iπ/3)

1-i√3=e^(-iπ/3)


(1+i√3)^n + (1-i√3)^n = 2^n

e^(inπ/3) + e^(-inπ/3) = 2^n /:2

[e^(inπ/3) + e^(-inπ/3)]/2 = 2^(n-1)


Mivel (e^(ix) + e^(-ix))/2 = cosx


cos(nπ/3) = 2^(n-1)


Innentől megy?

2016. aug. 30. 11:56
 2/4 tatyesz ***** válasza:

Bocs, ezt egy kicsit benéztem.


1+i√3=2e^(iπ/3)

1-i√3=2e^(-iπ/3)


(1+i√3)^n + (1-i√3)^n = 2^n

2^n ⋅ e^(inπ/3) + 2^n ⋅ e^(-inπ/3) = 2^n /:2^(n+1)

[e^(inπ/3) + e^(-inπ/3)] = 1/2


Mivel (e^(ix) + e^(-ix))/2 = cosx


cos(nπ/3) = 1/2


Innentől megy?

2016. aug. 30. 12:02
 3/4 A kérdező kommentje:
Nem tanultam ezt az átalakítási módot... Enélkül nem lehetséges?
2016. aug. 30. 13:40
 4/4 dq ***** válasza:

Mindkét izének a 3. hatványa valós.

Megnézed n=1,2,3-ra hogy igaz-e, és megnézed, hogy mi történik, ha n-t hárommal növeled.

2016. aug. 30. 19:11