A következő egyenletben x, y és z pozitív egyjegyű egész számok: 2 · (x + 10/y – 3z) = 7 Határozzuk meg minden megoldást adó számhármasra az xyz szorzatot! Melyik a legnagyobb szám, amit így kaphatunk?


16


32


48

56


2015. febr. 27. 18:27
 1/3 anonim ***** válasza:
Meddig jutottal el a feladattal, valamelyik ismeretlent megtalaltad mar?
2015. febr. 27. 18:42
 2/3 anonim ***** válasza:

Átrendezzük az egyenletet:


x=3,5-10/y+3z


Ennek akkor lesz megoldása, hogyha 10/y "valami egész öt tized" alakú. Ilyen alakú csak y=4 esetén lesz. Ha y=4, akkor így módosul az egyenlet:


x=1+3z


Itt z-től függ x értéke. Úgy kell z-t megválasztanunk, hogy x egyjegyű pozitív legyen, ezt így tudjuk kitalálni:


1<=1+3z<=9 /-1

0<=3z<=8 /:3

0<=z<=8/3=~2,667


Ez z={0;1;2} esetén lesz igaz, ekkor x értéke x={1;4;7} Ezek között a legnagyobb szorzat: x*y*z=7*4*2=56.

2015. febr. 27. 18:49
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2015. febr. 28. 08:34