Határozzuk meg az a, b egész számokat! A+b+20=a*b (a szorozva b-vel) a+b>21?

Tudnátok nekem segíteni? Csak az írjon aki biztos tudja a megoldást.

2013. szept. 3. 19:23
 1/2 anonim ***** válasza:

kivonsz 20-at,onnan lathatod hogy a+b=a*b-20

a+b ugye nagyobb mint 21 igy a*b legalabb 42

igy

1.a+b》20

2.a*b》=42

ezt gondolom te is megtudod oldani

2013. szept. 3. 19:33
 2/2 anonim ***** válasza:

Alakítsuk át az egyenlőséget:


a-ab+b+20=0

a(1-b)+b-1+21=0

(b-1)(1-a)+21=0

(b-1)(1-a)=-21

(a-1)(b-1)=21.


Mivel a és b egészek, ezért a-1 és b-1 a következő lehet:

1*21

-1*(-21)

3*7

-3*(-7)

és persze mindegyik szorzat fordított sorrendben.


Ekkor a illetve b értékei:

(2,22)

(0,-20)

(4,8)

(-2,-6).


Ezek közül csak az első esetben teljesül a+b>21.


Tehát a lehetséges megoldások:

a=2 , b=22

vagy

a=22 , b=2.

2013. szept. 3. 19:57