Bontsuk fel 12-t két összeadandóra úgy, hogy négyzetösszegük minimális legyen! Ez mit jelent? Levezetnétek?


2016. aug. 27. 15:43
 1/5 anonim ***** válasza:

12=12+0 ; 12^2+0^2=144

12=11+1 ; 11^2+1^2=122

2016. aug. 27. 15:50
 2/5 anonim ***** válasza:

Legyen a két összeadandó a és b. Tudjuk, hogy

a+b = 12.


A négyzetösszegük

a^2 + b^2 = (a+b)^2 - 2ab.

Itt a felhasználjuk, hogy a számtani és mértani közötti egyenlőtlenség

(a+b)/2 >= gyök(ab)

miatt

2ab <= (a+b)^2 / 2.

Tehát

(a+b)^2 - 2ab >= (a+b)^2 - (a+b)^2/2 = (a+b)^2/2.

A feltételünk miatt ez 12^2/2=72, ez a minimális négyzetösszeg.

Egyenlőség a számtani és mértani közép közötti egyenlőtlenségben pontosan akkor áll fenn, ha a két szám egyenlő, tehát

a=b=6.

2016. aug. 27. 16:16
 3/5 anonim ***** válasza:
Nem muszáj számtani-mértanival, elég, ha felírjuk az összeget; ha az egyik szám x, akkor a másik 12-x, négyzetösszegük x^2+(12-x)^2=2x^2-24x+144=2*(x-6)^2+72, ennek a tanultak alapján x=6 esetén lesz minimuma, ekkor a két szám a 6 és a 6, négyzetösszegük 72 (ha a fentibe beírjuk a 6-ot, pont 72 jön ki).
2016. aug. 27. 16:37
 4/5 Fibonacci ***** válasza:
2016. aug. 28. 12:16
 5/5 anonim válasza:
Valaki elarulja hogy ez hanyadikos anyag? mert en meg nem talalkoztam ehhez hasonloval :D
2016. aug. 31. 19:18