Egy fal mellett 1000m2-es téglalap alakú területet szeretnénk lekeríteni (3 oldalra kell kerítés! ). A kerítés fallal párhuzamos része 800Ft/m, a másik 2 oldalon 600Ft/m . Mekkorák legyenek a téglalap oldalai, hogy a kerítés ára minimális legyen?

Ezt a feladatot hogyan kell megoldani?

2015. nov. 24. 19:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Hogyha 1000m^2 a terület területe, és ha a rövidebbik oldal hossza x, akkor a hosszabbik oldal hossza 1000/x. Ebben az esetben a kerítésre szánt pénz 2*600*x+800*1000/x=


=1200*x+800000/x


Itt most azt kellene tudni, hogy használhattok-e deriválást vagy sem; ha nem, akkor közepekkel érdemes számolni; ha ezt elfelezzük, akkor az 1200x és a 80000/x számok átlagát kapjuk, arról pedig tudjuk, hogy legalább akkora lehet, mint a két szám mértani közepe, vagyis felírhatjuk ezt az egyenlőtlenséget:


(1200x+80000/x)/2>=négyzetgyök(1200*x*800000/x), vagyis


(1200x+80000/x)/2>=négyzetgyök(960.000.000)=~30983,8677, ha ezt megszorozzuk 2-vel:


1200x+80000/x>=61967,7354, vagyis a kerítés minimális ára ~62.000 forint.


Ez akkor áll elő, hogyha a két szám egyenlő (a számtani és mértani közép akkor egyenlő, hogyha a számok egyenlőek), tehát egyenlővé kell tenni a tagokat:


1200*x=80000/x


1200*x^2=80000


x^2=200/3


x=10*négyzetgyök(2/3)=~8,165, tehát ha az oldalak 8,165 és 1000/8,165=~122,474 méter hosszúak.


Ha szabad deriválni, akkor deriválni kell:


(1200x+80000/x)'=1200-80000/x^2, ennek ha az értéke 0, akkor az eredeti függvénynek szélsőérték helye lehet:


1200-80000/x^2=0


1200=80000/x^2


1200*x^2=80000


x=~8,165


Mivel a függvény a pozitív számok halmazán mindenhol differenciálható, és csak 1 gyököt kaptunk, ezért csak 1 szélsőérték lehet. most azt kell megnézni, hogy ez szélsőérték-e, és ha igen, milyen, ehhez azt kell megnézni, hogy a (0;8,165) és a (8,165;végtelen) intervallumokon milyen a deriváltfüggvény előjele; ha x=1, akkor negatív, tehát a (0;8,165) intervallumon csökken az eredeti függvény, ha x=10, akkor pozitív, tehát nő. Ez azt jelenti, hogy a függvénynek minimuma van a kiszámolt helyen. A többi számítás ugyanúgy megy, mint az első esetben.


Ha valami nem érthető, kérdezz bátran!

2015. nov. 24. 19:47
 2/5 A kérdező kommentje:

Hú, nagyon köszönöm. Ha nem teher elmagyaráznád ezt is? Nagyon hálás lennék. Itt maximumot kell számolni.



Egy kábeltelevíziós társaságnál jelenleg 3500 előfizető van, az évi előfizetői díj 25000Ft. Legutóbbi felmérésük szerint minden egyes 1000Ft-os díjcsökkentés háromszáz új előfizetőt hozhat. Mennyi legyen az új előfizetési díj, hogy a társaság bevétele maximális legyen?


Ez jó képlet erre? 25000-1000x*3500+300x


Szabad deriválnunk.

2015. nov. 24. 20:28
 3/5 anonim ***** válasza:

Bocs, most látom csak, hogy írtál.


Igen, ez így jó, ha meg tudsz deriválni, akkor felbontod a zárójelet, kapsz egy másodfokú egyenletet, azt deriválod, és megnézed, hogy az így kapott elsőfokú egyenlet hol 0. Ott lesz a maximuma.


Deriválás nélkül is meg lehet oldani, elvégre a másodfokú függvényeknek régen is tudtuk, hogy hol a maximuma/minimuma.

2015. nov. 25. 19:02
 4/5 A kérdező kommentje:

Ebben is tudnál segíteni? Az egyenletet sem tudom felírni.


Négyzetes oszlop alakú ékszeres ládikánk térfogata 4dm3. Alapja egyszerű fa, melynek ára 5Ft/cm2, oldallapjai és teteje faragott, melynek ára 20Ft/cm2. Hogyan válasszuk meg a doboz méreteit, hogy a lehető legolcsóbb legyen?

2015. nov. 25. 21:31
 5/5 anonim ***** válasza:
Pedig ez is egyszerű: legyen az alapél hossza x cm, ekkor az oldalél hossza 4000/x cm. Ez alapján felírod, hogy melyik lap mennyibe kerül, erre kapsz egy egyenletet, deriválod, satöbbi.
2015. nov. 25. 22:23