Hogyan lehet levezetni az általános harmadfokú egyenletből azt a képletet, amivel az összeget szorzattá alakítjuk?

ax^3 + bx+2 + cx + d = 0 -ből (ex+f)*(gx + h)*(ix + j)=0 képletet? Milyen feltételek mellet lehet ezt megtenni?

#egyenlet #harmadfokú egyenlet #általános harmadfokú egyenlet képlete #harmadfokú szorzat
2016. júl. 31. 19:48
 1/8 A kérdező kommentje:
a,b,c,d,e,f,g,h,i,j valósak, nem nullák. x valós szám.
2016. júl. 31. 19:56
 2/8 A kérdező kommentje:
e,f,g,h,i,j együtthatók előállíthatók a,b,c,d lineáris kombinációjaként.
2016. júl. 31. 20:11
 3/8 anonim ***** válasza:

Wikipédián fönnt van, kivételesen helyesen. A lényeg, hogy teljes köbbé kell alakítani.


Hosszú levezetés, papír, toll elővenni, kb. 3 oldal számítás.

2016. aug. 1. 20:05
 4/8 A kérdező kommentje:
Teljes köbbé nem alakíthatod, mert három különböző gyöke lehet. Ezt akartam érzékeltetni az együtthatók megválasztásakor.
2016. aug. 2. 11:29
 5/8 anonim ***** válasza:

Hát persze időigényes. Én évekkel ezelőtt megcsináltam ugyanezt, több oldal levezetés, de megoldható a teljes köbbé alakítás.

Talán linkeld be, hogy melyik részénél akadtál el. Habár ez az egész végülis egyszerű klasszikus "fapados" algebra...

2016. aug. 2. 20:34
 6/8 A kérdező kommentje:

Felírtam egy 16 ismeretlenes 10 egyenletes egyenletrendszert. Az x tényezős tagok együtthatói megegyeznek.

a=e*g*i, b=e*g*j+e*h*i+f*g*i, c=e*h*j+f*g*j+f*h*i, d=f*h*j,

e=alfa*a, f=beta*b, g=gamma*c, h=delta*d, i=epszilon*a, j=eta*b


Egyébként már rájöttem, hogy nem tudom a görög abc-t és keverem a két betűt egymással.

2016. aug. 3. 09:12
 7/8 A kérdező kommentje:

A következő egyenlet jött ki az együtthatók közötti összefüggésre:


beta * epszilon * (+-gyök((alfa * gamma^2 * epszilon * c)/(alfa*beta*gamma*delta^2*epszilon*c^2-alfa*delta^2*eta-beta*delta^2*epszilon ))) = alfa^3*gamma*epszilon^3*c^3-alfa*gamma*eta*c + beta*gamma*eta*c



Látható, hogy csak a c együttható van az egyenletben. Ezt kellene kifejezni, de ez is harmadfokú.


Nagyon sok levezetésem van. Van egy másik, ami majdnem jó, csak az a baj vele, hogy sehogy nem jön ki ellenőrzéskor.


Van egy olyan levezetésem is, amikor több ismeretlent helyettesítek be az egyenletekbe. Kiesik egy csomó együttható.

2016. aug. 3. 11:03
 8/8 anonim ***** válasza:

Az általánosított levezetés szerint az egyenlet gyöktényezős alakja:


(x-K)*(x-L)*(x-M)=0.


K,L,M a gyökök. Ezek a Cardano-formula szerintiek, ami levezethető, mondom a wikipédián ez meg van.

Tény, hogy sok munka a levezetés, de mindenesetre K,L,M értékére adható explicit képlet, amelyben csak a,b,c,d szerepel.

Javaslom tekintsd át a wikipédiás levezetést, abból vissza tudod kalkulálni, hogy hogyan kell teljes köbbé alakítani.

Megjegyzem, általában nem szoktam ajánlani a wikit, de ebben az esetben kivételes helyes ami ott van.


Mellesleg gondold meg, a másodfokú egyenlet levezetésében is teljes négyzetté alakítunk, harmadfokúnál is így van ez, csak most teljes köbbé kell alakítani.

2016. aug. 3. 18:20