Paraméteres egyenlet. Segítene valaki megoldani?

Mennyi az a paraméter értéke, ha az ax^3+bx^2+cx+3=0 egyenlet gyökei 2, 3 és 4?

2015. dec. 3. 13:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Pontosan akkor lesznek ezek a gyökök, ha a bal oldal szorzatalakja

a*(x – 2)*(x – 3)*(x – 4) = a*x^3 + b*x^2 + c*x + 3.

Az egyenlőség fennállásához a kibontott alaknak tagonként egyezni kell. A konstans tag a bal oldalon

a*(–2)*(–3)*(–4) lesz, a bal oldalon pedig látszik, hogy 3, így ez a kettő dolog egyenlő:

a*(–2)*(–3)*(–4) = 3.


Remélem, hogy innét be tudod fejezni.

2015. dec. 3. 13:44
 2/2 A kérdező kommentje:

Igen, sikerült befejeznem, és nagyon köszönöm a segítségedet!

Kellemes, vidám, szép napot!

2015. dec. 5. 10:56