Hogyan tudom megoldani ezt a paraméteres másodfokú egyenletet? :c egyáltalán nem értem


feladat:

A p valós paraméter , mely értékeire lesznek az adott egyenlet gyökei egyenlők? (Ellenőrizzük a megoldást)

x^2-8px+2x+15p^2-2p-7=0



2014. dec. 11. 10:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Akkor egyenlő a két gyök, ha a diszkrimináns 0.


D = b^2 - 4*a*c


Most

x^2-8px+2x+15p^2-2p-7=0

x^2+(2-8p)*x+(15p^2-2p-7)=0


vagyis

a=1

b=(2-8p)

c=(15p^2-2p-7)



D=(2-8p)^2 - 4 * (15p^2-2p-7) = 0


Ezt már meg tudod oldani?

2014. dec. 11. 10:46
 2/4 A kérdező kommentje:
Innen már igen,de nekem az elkezdése nem világos,hogyan lesz az ami a zárójelen belül van? Lehet egyértelmű de nekem ez komoly gondot okoz
2014. dec. 11. 15:43
 3/4 anonim ***** válasza:

D = 0 egyenletet kell megoldanod, ami


b^2 - 4ac = 0


Mit jelentenek a betűk?


Az 'a' az x^2 együtthatója


Az most 1.


A 'b' az x együtthatója


Ezekben van x: -8px + 2x

x-et kiemelek: (-8p+2)*x

Vagyis az x együtthatója -8p+2


A 'c' azok a tagok, amikben nem szerepel az x.

Vagyis c=15p^2-2p-7

2014. dec. 11. 16:00
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :)))
2014. dec. 15. 17:19