feladat:
A p valós paraméter , mely értékeire lesznek az adott egyenlet gyökei egyenlők? (Ellenőrizzük a megoldást)
x^2-8px+2x+15p^2-2p-7=0
#házi feladat #matematika #diszkrimináns #paraméteres egyenlet #egyenletmegoldás #paraméteres másodfokú egyenlet
2014. dec. 11. 10:30
1/4 anonim válasza:
Akkor egyenlő a két gyök, ha a diszkrimináns 0.
D = b^2 - 4*a*c
Most
x^2-8px+2x+15p^2-2p-7=0
x^2+(2-8p)*x+(15p^2-2p-7)=0
vagyis
a=1
b=(2-8p)
c=(15p^2-2p-7)
D=(2-8p)^2 - 4 * (15p^2-2p-7) = 0
Ezt már meg tudod oldani?
2/4 A kérdező kommentje:
Innen már igen,de nekem az elkezdése nem világos,hogyan lesz az ami a zárójelen belül van? Lehet egyértelmű de nekem ez komoly gondot okoz
2014. dec. 11. 15:43
3/4 anonim válasza:
D = 0 egyenletet kell megoldanod, ami
b^2 - 4ac = 0
Mit jelentenek a betűk?
Az 'a' az x^2 együtthatója
Az most 1.
A 'b' az x együtthatója
Ezekben van x: -8px + 2x
x-et kiemelek: (-8p+2)*x
Vagyis az x együtthatója -8p+2
A 'c' azok a tagok, amikben nem szerepel az x.
Vagyis c=15p^2-2p-7
4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :)))
2014. dec. 15. 17:19