x^3-12x^2+48x-642016. febr. 29. 17:02
2/11 A kérdező kommentje:
azt tudom hogy (x-4)^3 -al egyenlő :)
2016. febr. 29. 17:07
3/11 anonim válasza:
Akkor már csak azt találd ki, hogy (x-4)^3 mikor egyenlő 0-val :D
4/11 A kérdező kommentje:
amikor x=4-el,de valójában az én egyenletem úgy van hogy (x-4)^3=x-4 és megoldásként x eleme {3,4,5} van megadva és nem tudom hogy vezessem le.
2016. febr. 29. 17:10
5/11 anonim válasza:
Például a racionális gyökteszt (Rolle-féle gyöktétel) segítségével, ami azt mondja ki, ha egy egész együtthatós főpolinomnak van egész gyöke, akkor az osztója a polinom konstans tagjának. Tekintve, hogy a -64-nek elég sok osztója van, ez most kicsit macerás. De egy gyököt megtalálva, például polinomosztással redukálható a fokszám (most ez után csak egy elsőfokú, és egy másodfokú szorzatát kapnál, utóbbi gyökei pedig könnyedén meghatározhatóak).
6/11 anonim válasza:
Akkor is 0-ra kell rendezni, és alkalmazni rá az imént leírt eljárást.
7/11 anonim válasza:
Látod már a feladatot?
8/11 A kérdező kommentje:
Kérlek,nem tudnátok valami könnyebb megoldást javasolni?
2016. febr. 29. 17:25
9/11 anonim válasza:
Nem írtad le azt sem, hogy milyen módon kell megoldani a feladatot. Ha például grafikusan is jó, akkor itt van fent egy megoldás rá. Ha algebrai úton, akkor úgy tudod, ahogy leírtam, illetve elvileg ott a megoldóképlet - ami napi használatra kissé bonyolult.
Vagy ha nagyon akarod, bár az úgy nem harmadfokú egyenletre veszed, ha x=/7=4, akkor leosztod az eredetit x-4-gyel, és onnan csak másodfokú, viszont ekkor oda kell figyelni, hogy majd x=4 is megoldás lesz.
10/11 A kérdező kommentje:
azt hiszem ez az utolsó javaslat lesz a legkézenfekvőbb számomra,mert nem grafikusan kell és azokat a gyököket kell meghatározzam,amelyekre az egyenlet 0
2016. febr. 29. 17:38