Másodfokú egyenletek, miért nem megy?


Jövőre érettségizem, és sajnos matekból katasztrófa vagyok. Tanár azt mondta hogy próbáljam meg begyakorolni a másodfokú (+ Elsőfokú +Pitagorasz) egyenleteket tanulni. Azonban egyszerűen nem megy. Nézek videókat behelyettesítek, közel sem az jön ki mint aminek kellene. Ementoron csinálom a feladatokat de nem megy. Valaki segítene mit rontok el?


Fénykép a füzetemből: [link]


Első második feladatba be se tudtam helyettesíteni normálisan, harmadikba ment, de nem az jött ki.



2016. júl. 12. 20:04
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

Nem figyelsz oda eléggé... az elsőnél a c -40, és nem 40, a másodiknál b=-19 van, így ha felírod a megoldóképletet, akkor -(-19)-et kell írnod, és nem -19-et.


Negatív számból pedig valós számkörben nem lehet páros gyököt vonni (ez egy elég alapvető dolog...).

2016. júl. 13. 18:45
 12/24 A kérdező kommentje:
Nem lehet gyököt vonni oké, hogy vigyem akkor tovább a feladatot ha a gyök alatt negatív szám van?
2016. júl. 13. 18:48
 13/24 anonim ***** válasza:

Itt a megoldás:

[link]

"hogy vigyem akkor tovább a feladatot ha a gyök alatt negatív szám van?"

Sehogy! Akkor nincs megoldása az egyenletnek. A függvénygörbe nem metszi az x tengelyt, tehát az y érték sehol sem nulla.

2016. júl. 13. 20:15
 14/24 anonim ***** válasza:

A harmadik feladatot már jól oldottad meg, csak az ellenőrzés hibás:

[link]

2016. júl. 13. 20:27
 15/24 A kérdező kommentje:

Harmadikat is hibásnak jelezte a program.


Most találtam régi érettségiről feladatokat. Ilyet például hogy írjak fel egyáltalán?


"Az x + bx −10 =0 másodfokú egyenlet diszkriminánsa 49.

Számítsa ki b értékét! Számítását részletezze! "


Az ismeretlen előtti szám is ismeretlen...

2016. júl. 14. 14:56
 16/24 A kérdező kommentje:
Amúgy az még mindig nem világos ha a gyök alatt minusz marad akkor mivan. Mert sok feladatba az marad.
2016. júl. 14. 14:59
 17/24 anonim ***** válasza:

"Amúgy az még mindig nem világos ha a gyök alatt minusz marad akkor mivan."


#13 megírta, nem figyelsz?

2016. júl. 14. 15:37
 18/24 A kérdező kommentje:
És akkor a feladatok nagyrésze nem megoldható, mert állandóan negatív marad alatta és nem tudom megoldani. A megoldása meg egy full más dolog lesz..
2016. júl. 14. 15:42
 19/24 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy érdemes lenne egy lépést visszalépni; tanultatok olyat, hogy (a+b)^2=a^2+2ab+b^2 és (a-b)^2=a^2-2ab+b^2, például:


(x+4)^2=x^2+2*4*x=4^2=x^2+8x+16

(x-2)^2=x^2-2*2*x+2^2=x^2-4x+4

.

.

.


Ha lenne egy ilyen egyenleted:


(x+2)^2-4=0, akkor ezt a következőképpen oldanád meg;

+4 mindkét oldahoz: (x+2)^2=4

gyököt vonunk (definíció szerint): |x+2|=2

Ennek az egyenletnek két megoldása lesz;

egyszer: x+2=2, tehát x=0

kétszer: x+2=-2, tehát x=-4.


Ez azt jelenti, hogy ha ilyen alakú az egyenlet, akkor könnyedén meg tudjuk oldani. Kérdés, hogy ha az egyenlet:


x^2+2x-3=0, akkor hogyan határozhatóak meg a gyökök? A fentiek alapján (kis meggondolás után) kiderül, hogy az (x+1)^2 alak jó lesz nekünk, de mivel ha ezt kibontjuk, akkor x^2+2x+1-et kapunk, és nekünk x^2+2x+3 van, ezért 4-et le kell vonnunk, így ez lesz az egyenelt:


(x+1)^2-4=0, innen már egyszerűen meg tudjuk oldani az egyenletet:

(x+1)^2=4

|x+1|=2, erre

x+1=2 -> x=-1, és

x+1=-2 -> x=-3 eredmények adódnak. Most nézd meg, hogy a megoldóképlettel ez jön-e ki.


Nézzünk egy másik egyenletet:


x^2+6x+10=0, átalakítjuk:

(x+3)^2+1=0, kivonunk:

(x+3)^2=-1, -1-ből nem tudunk gyököt vonni (valós számkörben), ezért ennek az egyenletnek nem lesz megoldása. Ha megoldóképlettel számolsz, akkor pont emiatt azt fogjuk kapni, hogy az egyenletnek ninics megoldása.


Lehet egy harmadik eset is a megoldások számára:


x^2-2x+1=0

(x-1)^2=0, innen x-1=0, tehát x=1, és ez az egy megoldása van. Ebben az esetben a gyökjel alá 0 fog kerülni.


Általánosságban elmondhatjuk, hogy ha a diszkrimináns (vagyis a gyökjel alatti rész) pozitív, akkor 2 különböző megoldása lesz az egyenletnek, ha 0, akkor 1 (ezt kétszeres gyöknek is szokták nevezni, mivel ekkor a gyöktényezős formulában x1=x2), ha negatív, akkor nincs valós megoldása.


A feladat, amit legutoljára leírtál, az egy paraméteres egyenlet; a paramétert úgy kell elképzelni, hogy oda bármilyen számot beírhatunk, attól függően, hogy mit szeretnénk, hogy az egyenlet mit tudjon; úgy is felfogható, mint a hangszóró hangerőszabályozója; addig tekergetjük, amíg a megfelelő hangerőt nem érjük el. Ebben az esetben akkor lesz megfelelő a hangerő, hogyha b értéke annyi, hogy a diszkriminánsa (vagyis a gyökjel alatti rész) pont 49 lesz. Ha például b=2 lenne, akkor a diszkrimináns 2^2-4*1*(-10)=44 lenne, ha pedig b=6, akkor 6^2-4*1*(-10)=106 lenne. Ha azt mondjuk, hogy a keresett szám legyen b, akkor ezt kapjuk: b^2-4*1*(-10)=b^2+44, az a kérdés, hogy ez milyen b-re lesz 49. Hát, tegyük egyenlővé vele:


b^2+44=49

b^2=5

|b|=gyök(5), tehát b=gyök(5) és b=-gyök(5) esetén lesz a diszkrimináns értéke 49.

2016. júl. 14. 16:49
 20/24 vurugya béla ***** válasza:

Előző: Én sok diákkal találkoztam, akinek ilyen gondja volt. Szerintem ő nem fogja elolvasni/érteni a hosszú magyarázataidat.


Kérdező: Többségben előjelhibáid vannak, illetve talán a számológép kezelése a gondod. Az egyenletben minden számhoz hozzátartozik az előtte levő mínusz jel! Erre ügyelj, akkor jól jön ki minden.


Ha nincs szám az x előtt, akkor b értéke 1.


Ha -x van, akkor b értéke -1 .


Ugyanez ha az x2 (iksznégyzet) előtt nincs semmi vagy csak egy mínusz van, akkor az a értéke lesz 1 illetve -1.


Sok sikert, kitartást!

2016. júl. 15. 01:12
1 2 3