Hogyan lehet megállapítani, hogy a (t^2 + 3) -nak van-e gyöke?


2016. jún. 14. 13:01
 1/7 anonim ***** válasza:

Egyenlővé teszed 0-val:


t^2+3=0


Ez egy másodfokú egyenlet; vagy felírod rá a megoldóképletet, ekkor a gyökjel alatt negatív szám lesz (-12), és így valósban nincs megoldása, vagy egyszerűbb, hogy ha mindkét oldalból kivonsz 3-at:


t^2=-3, egy valós szám négyzete vagy 0 vagy pozitív, tehát -3 nem lesz, így az egyenletnek nincs megoldása. Komplexben viszont 2 is van: t=+-i*gyök(3).

2016. jún. 14. 13:12
 2/7 A kérdező kommentje:
azt vágom, hogy pl. a t^2 + 3t + 6 = 0 nál hogy kell csinálni, csak azt nem tudom, hogy a kérdésben lévőből hogyan lesz ilyen alak...
2016. jún. 14. 13:18
 3/7 A kérdező kommentje:
tehát a megoldóképletethez szükséges tagokat nem tudom "előállítani" :)
2016. jún. 14. 13:21
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy pontosan értem-e a problémádat.

A megoldóképlethez szükséges tagokat nem tudod előállítani.

Ebben az esetben az elsőfokú tag hiányzik. Akkor ez alapján tudunk behelyettesíteni a megoldóképletbe:

t^2 + 0t + 3 = 0

2016. jún. 14. 13:39
 5/7 A kérdező kommentje:
ja már vágom, én valami ilyesmivel próbálkoztam, hogy (t^2 + 1,73^2)... mert átalakítottam, az 1,73 a 3 gyöke ugye és akkor ebből akartam valamit kihozni, de már értem, hogy ez hülyeség, nemtom mit kevertem össze :D
2016. jún. 14. 13:58
 6/7 anonim ***** válasza:

Sajnos nincs olyan azonosság, ami a^2+b^2-re jó lenne.


Másik lehetőség még, ha tanultál függvényvizsgálatot, akkor könnyű leolvasni, hogy ennek a függvénynek a minimuma 0, amit t=0-ban vesz fel. Mivel a függvény folytonos, értelemszerűen nem fog 3 alá menni, tehát a 0-t sem fogja felvenni.

2016. jún. 14. 15:04
 7/7 A kérdező kommentje:
értem, valószínűleg a (a + b)(a - b) = a2 - b2 azonossággal kevertem :D
2016. jún. 14. 15:48