Jó matekosok! SOS. Mitől függ hogy milyen egyenlettel számolunk?


[link]


3. 4. feladatban nem értem hogy jön képbe a pitagorasz.


Illetve hogy végül kell-e osztani, az határozza meg, hogy az x vagy szám van-e nevezőbe? (ha x-el szorzunk utána kell még osztani, számnál lehet szorozni és egyből lesz eredmény.)


2016. jún. 5. 15:46
 1/10 anonim ***** válasza:

3. feladatnál veszed az alfa szög (23°) szinuszát, ugye ahogy azt írja is, az y/12. Megszorzod a szinuszt 12-vel, így megkapod az a oldal (y) hosszát.

Utána lehetne igazából tangenssel, kotangenssel és koszinusszal is számolni a másik oldal hosszát, de az egyszerűség kedvéért inkább Pitagorasz-tételt alkalmazott a tanár.

Ugye onnantól kezdve egyszerű a dolog:

x^2+4,69^2=12^2

Innen már csak rendezni kell az egyenletet.

2016. jún. 5. 15:58
 2/10 A kérdező kommentje:
Na jó ez kész káosz nekem, nem értem mikor osztunk és mikor szorzunk.
2016. jún. 5. 16:00
 3/10 anonim ***** válasza:

Az utolsót amit írtál én nem tudom értelmezni, hogy mire gondoltál. Az x meghatározása a cél. 2-4-ig ugyan azok vannak megadva, annyi különbséggel, hogy más számok vannak. Itt azt mutatják, hogy háromféleképpen is meg tudod határozni az x értékét. Mivel derékszögű háromszögről van szó:

2.) Definíció szerint a megadott szög koszinusza = szög melletti befogó / átfogó. Felírva formálisan: cos 52,5 = x/4,7. Számológéppel kiszámolod a cos 52,5-öt, majd átszorzol 4,7-el, hogy x-et ki tudd fejezni.


3.) - 4.)

Teljesen ugyan az a kettő, csak más számokkal. Ezek alapján úgy is eljárhatsz, hogy kiszámolod az y értékét, majd, mivel derékszögű a háromszög, pitagorasz tételével adódik majd x. A megadott szög szinusza definíció alapján szög szinusza = szöggel szemközti befogó / átfogó, vagyis:


sin 23 = y / 12

A 23 szinuszát kiszámolod számológéppel, majd 12-vel való átszorzás után kifejezed az y értékét, y = 10. S mivel derékszögű a háromszög: y^2 + x^2 = 12^2, behelyettesítve, átrendezve majd gyököt vonva adódik az x értéke, x = 11,05.

2016. jún. 5. 16:03
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszi, de azt én is látom, hogy kell csak azt nem értem miért? :/ Mitől függ hogy x vagy : ?

És miért csak ezeknél alkalmazott pitagoraszt?

2016. jún. 5. 16:03
 5/10 A kérdező kommentje:
(elsőnek)
2016. jún. 5. 16:04
 6/10 anonim ***** válasza:
Elnézést, kétféleképpen, akkor még nem vettem észre, hogy a 3) - 4) izomorf egymással, csak annyiban térnek el, hogy más számokkal kell dolgozni.
2016. jún. 5. 16:05
 7/10 anonim ***** válasza:
Elnézést véletlenül összenéztem a kettőt. Mondjuk akkor azt, hogy az így kapott y = 4,69. Majd erre felírva pitagorasz tételt, adódik, hogy x = 11,05.
2016. jún. 5. 16:09
 8/10 anonim ***** válasza:

Kicsit szétszórt vagyok... :)


Ha valami nem világos kérdezz nyugodtan.

2016. jún. 5. 16:10
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, értem hogy kell csinálni, csak az eredmény kiszámolása nem tiszta, mert minden feladatnál mást látok, egyszer osztás, aztán szorzás majd osztás, vagy csak sima osztás. Ez mitől függ?
2016. jún. 5. 16:13
 10/10 anonim ***** válasza:

Mitől függ, mitől függ...Hát erre mit mondjak? :)


3.) példa alapján:


sin 23 = y/12 <== ez világos a szinusz definíciója alapján


aztán mivel sin 23 az kb= 0,3907. Ezt beírjuk a helyére:


0,3907 = y/12 <== itt y/12 van. Ez jó nekünk? Hát nem, nekünk nem az y oldal 12-ed része kell, hanem maga az y. Ezért mindkét oldalt beszorozzuk 12-vel, és kapjuk, hogy y = 4,69


Aztán pit. tétel miatt: y^2 + x^2 = 12^2


y-t beírjuk, s a 12-t négyzetre emeljük, kapjuk, hogy



22 + x^2 = 144 <== kivonunk 22-t, s mivel x^2 van, ezért gyököt is vonunk. Kapjuk, hogy x = 11,05

2016. jún. 5. 16:21