Nagyon nem értem hogy most ezeket a fizika feladatokat, hogy, hogy kell megoldani pedig figyelek órákon (? )


Gépkocsi álló helyzetből egyenletesen gyorsul. Mekkora a gyorsító erő, ha a kocsi tömege

1000 kg és a sebessége 20 másodperc múlva 72 km/h

? Mennyi munkát végzett a gyorsító erő

és mennyi a gépkocsi mozgási energiájának megváltozása?


A másik pedig:

Egy műhold tömege 0,5 t és 18630 km magasan kering a Föld felszíne felett. Mekkora

gravitációs erő hat rá? Mekkora a kerületi sebessége és mennyi a periódusideje? (A Föld

tömege 6 ∙ 10^24kg, a sugara 6370 km, a gravitációs állandó értéke 6,67 ∙ 10^-11 Nm^2/kg/^2

)



2016. jún. 2. 18:08
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
az első megoldása igen, a másodiknak meg kalap
2016. jún. 2. 18:10
 2/5 anonim ***** válasza:
70%

1)

F=m*a képletet kell használni, ahol F gyorsítóerő a kérdés, a kocsi tömege adott, a gyorsulás kiszámolható a dv/dt=(72-0)/20=72/20 képlettel.

A gyorsítóerő munkája W=F*s képlettel számolható, ahol az F-et előbb számoltad, az s pedig a kocsi által megtett út:

s = v0*t + (a/2)*t^2 = (a/2)*t^2, mivel v0=0.

Mozgási energia kezdetben 0 a zérus sebesség miatt, 20mp múlva pedig (m*v^2)/2


2)

F = G*(m1+m2)/r^2, ahol G adott, az r távolság pedig 18630-6370 km lesz, így az erő meg is van.

A kerületi sebesség a sugár és szögsebesség hányadosa, de kiszámolható a (2*r*PI)/T képlettel is, ahol T a periódusidő.

Fontos: SI mértékegységekre váltsd át az adatokat, különben bele fogsz bonyolódni és nagyságrendbeli eltérésekkel jönnek ki az eredmények.

2016. jún. 2. 18:18
 3/5 crudy ***** válasza:

Először át váltasz mindent SIbe. Az elsőben csak a sebességet kell. a=delta v/delta t. Az erő F=m*a


Második: Grav erő: F=y*m1*m2/r^2 Sebessége: v=gyökalatt y*M/R. Periódus idő: tehát mennyi idő alatt tesz meg egy kört: kör kerülete tehát az út osztva sebességel

2016. jún. 2. 18:21
 4/5 anonim ***** válasza:
28%

"az r távolság pedig 18630-6370 km lesz"


Ez baromság, a modelltörvény pontszerű esetekre van levezetve...


"A kerületi sebesség a sugár és szögsebesség hányadosa"


Szorzata!

2016. jún. 3. 19:01
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
Múhódnál a sugár 18630+6370, mivel a gravitációs középpont a Föld középpontja. Az előzőnek pedig annyi a tévedése, hogy igaz, hogy a gravitációs törvény pontszerű testekre van levezetve, azonban kívülről minden test gravitációs mezője olyan, mintha a teljes tömege egy pontban koncentrálódna.
2016. jún. 3. 19:06