Lovedrcsont kérdése:

Hogyan kell ezeket a fizika feladatokat megoldani? Levezetéssel együtt.


1. Ásunk egy 1 m3-es gödröt, a föld sűrűsége 5000 kg/m3. Mennyi a W?

2. Ketten húznak egy 400 kg tömegű ládát a földdel vízszintes kötelekkel. A két kötél egymással 10 fokos szöget zár be. Mindkét személy 200 N erőt fejt ki és a láda egyenletesen 5 m-t csúszik. Mekkora munkát végez a két ember együtt?



2016. ápr. 17. 16:43
 1/4 A kérdező kommentje:
Légyszi, sürgős!!
2016. ápr. 17. 17:41
 2/4 Minekvan ***** válasza:
Jó kemény föld lehet, mert a beton sűrűsége kb.2600kg/m3
2016. ápr. 17. 20:22
 3/4 bongolo ***** válasza:
100%

1. Valószínű úgy kell elképzelni, hogy pontosan a talaj szintjéig kell felemelni ásás közben a földet. (Ha igaziból ásnánk, akkor kicsit magasabbra dobnánk fel, de nincs arra adat, ezért gondoltam.) Azt sem kell bizonyára hozzávenni a munkához, hogy a földet fel kell "vágni", arra sincs adat, szóval csak az emelés számíthat.

Nincs megadva a gödör alakja sem, pedig az nem mindegy. Ha lapos a gödör, akkor kevesebb a munka, mert kevesebbet kell emelni. Jobb híján tegyük fel, hogy kocka alakú a gödör, tehát 1 m mély.

Az átlag-emelkedés h = 0,5 m

1 m³ föld tömege m = 5000 kg

A végzett munka: W = m·g·h = ... számold ki


2. Az eredő erő egy 10 fokos nyílásszögű parallelogramma hosszabbik átlója, az oldalak 200 N nagyok. Az átló ennyi:

F = 2·(200·cos 5°) = 398,5 N


Ha nem tanultatok még szögfüggvényeket (cos x), akkor azt lehet csinálni, hogy a 10° olyan kicsi, hogy olyankor majdnem a teljes erő a mozgás irányába esik (és csak pici erő esik arra merőleges irányba), tehát vehetjük úgy, hogy a két ember együttes ereje jó közelítéssel 400 N.

(Ez tényleg alig több, mint a 398,5)


Az erő ennyi úton hat: s = 5 m

A végzett munka: W = F·s = ...


(A láda tömege nincs benne a képletben! Nem számít, hisz a súrlódás számít csak, az meg végülis a 2·200 N-ban van benne. Ha egyenletesen csúszik a láda, és nem gyorsul, akkor az F erő éppen megegyezik a súrlódással.)

2016. ápr. 17. 23:32
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ sokat segített :) szögfüggvényeket idén nem tanulunk. nem is értem miért nem egyszerre van ez a két tananyag fizikából és matekból...
2016. ápr. 18. 21:42