Ha a protonok elmelétben pozitív töltésűek, és ezért taszítják egymást, akkor mégis hogyan maradhatnak együtt az atommagban?
> Ha a protonok elmelétben pozitív töltésűek, és ezért taszítják egymást, akkor mégis hogyan maradhatnak együtt az atommagban?
Az erős kölcsönhatás tartja őket össze. Lásd: [link]
> És ha az elektronok és a protonok vonzzák egymást, akkor az elektronfelhőben levő elektronok miért nem "ütköznek össze" soha a protonokkal?
Ez jó kérdés, az elektron felfedezése után rögtön fel is merült. Az első atommodell, ami részlegesen választ ad erre, az Bohr atommodellje volt, mely szerint az elektron kering az atommag körül. Ez a modell is problémás, így ezt is elvetették később, de a kémia mind a mai napig szívesen használja, mert amire a kémiában kell, ahhoz nagyjából elég ez a modell. De innen már átevezünk a kvantumfizika mélyeire, amibe most nem mennék bele, nézve az utolsó kérdésedet. Előbb azt emészd meg, aztán térj vissza erre a kérdésre jóval később.
> Ha a Nap gravitációjával vonzza a bolygókat, akkor a bolygók miért szabályos pályán keringenek a Nap körül? Miért nem közelednek felé?
Vegyünk egy műholdat. Az is szabályos pályán kering a Föld körül. Tegyük fel éppen a fejed felett van egy. Amennyit zuhan a Föld felé, pontosan ugyanannyit mozdul el vízszintes irányba, ezáltal távolodva a Földtől. Valahogy így: [link]
Itt van még egy szemléletes kép:
A fizikában (de másban se) nem lehet több fokozatot átlépni, és a közbülsők ismerete, értése nélkül megérteni a későbbieket. Ezért nincs esélyem a kérdésekre rövid érthető választ adni.
A testek mozgását fizikai törvények szabályozzák. A mozgásokban alapvető szerepük van az adott objektumra ható erőknek. A kvantumfizikában - ahová kérdéseid zöme tartozik - nagyon sokféle erő érvényesül. Ezek ismerete nélkül nem lehet megmagyarázni a dolgot. A nap esetében is legalább két erővel kell számolni. Egyik a gravitációs hatás, másik a test mozgásából származó tehetetlenségi erő. E kettő eredője határozza meg a történéseket (ha az egyszerűség kedvéért a számtalan egyéb hatástól eltekintünk). De a pontosabb vizsgálatoknál már a bolygók forgását is figyelembe kell venni, mert a forgásnak is van erőkövetkezménye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!