Hogyan kell a b) -d) feladatokat megcsinálni?


A Paksi Atomerőmű éves villamosenergia-termelése kereken 14 000 GWh. A reaktortorok hőteljesítménye 1370 MW, villamos teljesítménye pedig 460 MW.

a) Mekkora tömegű 235U-izotóp hasad el évente az atomerőmű négy reaktorában? (Hasadásonként 30 pJ energia felszabadulásával számoljunk.)

b) Mekkora lenne annak a széntüzelésű hőerőműnek az évi tüzelőanyag-szükséglete, amelynek hatásfoka és teljesítménye a Paksi Atomerőműével megegyezne? (Tekintsük a hőerőmű termikus hatásfokát azonosnak az atomrektorok hatásfokával. A szén fűtőértékét 20 MJ/kg -nak vehetjük.)

c) Mekkora tömegű szén-dioxid-kibocsátást takarítunk meg a Paksi Atomerőmű üzemeltetésével?

d) Becsülje meg, hogy a szóban forgó szén-dioxid-gáz milyen vastagon fedné be Magyarország felszínét normálállapotban!



2016. máj. 30. 23:27
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

b)

(egyes műveleteket fejben végeztem, a pontosságra nem vállalok garanciát :) )


váltsuk át a 14 000 GWh-t Joule-ra. (1 h = 3600 s)


1,4E+4 GWh = 1,4E+13 Wh = 5,04E+16 Ws = 5,04E+16 J


Szal, ha egy kiló szénből 20 MJ, azaz 2E+7 J energia szabadul fel, akkor már csak a két számot el kell osztani egymással, azaz


2,52E+9 kg szén VOLNA szükséges a 14000 GWh előállításához, ha az erőmű hatásfoka 100% volna.


Aszongya, hogy akkora hatásfokkal számolj, amekkora az atomerőműé, azt pedig újfent ki kell számolni: 460/1370 = 0,3358


Elosztjuk a fenti szén-tömeget ezzel a számmal, és a megoldás: 7,51E+9, magyarul mondva hét és fél millió tonna szén kell hozzá.

2016. máj. 31. 11:13
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

c)

Ha a szén tökéletesen elég, akkor minden egyes szén atomból egy szén-dioxid (CO2) molekula keletkezik.

Vedd elő a a periódusos táblázatot, nézd meg mennyi a C és O atomok tömege, és számold ki, hogy egy CO2 molekula tömege hányszorosa egy C-atom tömegének (valamivel több, mint 3)


Ezzel a számmal megszorozod a fenti 7,5 millió tonnát, és meg is van a válasz.



Erről a témáról egyébként írtam egyszer egy hosszabb szösszenetet az itteni 13-as-ban:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2016. máj. 31. 11:29
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!! Nagy segítség volt :)
2016. máj. 31. 15:04