Matek! Valaki kérlek tudna segíteni?


Egy villamossín mellett 4 km/h sebességgel haladunk. Minden 12 percben elhagy minket egy villamos, s 4 percenként találkozunk egy szembejövővel. Mekkora a villamosok sebesdége, és milyen időközönként követil egymást?


Valaki le tudná nekem vezetni szépen kidolgozva, érthetően?

Mert nem értem a feladatot :(



2016. máj. 16. 16:59
 1/6 anonim ***** válasza:
58%

Tudod a sebességed (4km/h) meg azt, hogy milyen gyakran hagy el téged villamos (12 percenként) => 4/5 km-t teszel meg aközött, hogy két egymás utáni billamos lehagy téged.

Legyen X az az idô, amekkora idôközönként indulnak egymás után a villamosok, és legyen Y a villamosok sebessége.

Ekkor fel tudsz írni egy két változós egyenletet az X és Y segítségével:

Miután az elsô villamos lehagyott, utána a második 12 perc múlva jött, ebben a 12 percben benne van a várakozási idô (X) meg az az idô is, ami alatt megtette azt a 4/5km-t, amit te addig tekertél. Mivel házi, ezt most direkt nem írtam fel egyenletként, de ha ezt megérted, akkor onnan már könnyen felírod.


A szembejövô villamosokkal meg ugyanezt el tudod játszani, ott is kapsz egy egyenlôséget X-re és Y-ra.


Ez így két egyenlôségbôl álló egyenletrendszer két ismeretlennel, amit megoldasz, és kész is vagy.


Sok sikert

2016. máj. 16. 17:56
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod. De sajnos még így sem tudtam megoldani a feladatot...
2016. máj. 16. 18:08
 3/6 anonim ***** válasza:
58%

a kettônk válasza között 12 perc telt el - magyarán érdemben nem is foglalkoztál vele.

Akkor meg nem csoda, ha nem megy - ezért kell doglalkozni vele, idôt és energiát beleölni ebbe. Direkt nem adtam meg meg a teljes választ, csak útmutatót.

Magaddal szúrsz ki, ha nem teszed bele az enerigát: matekban a dolgok egymásra épülnek, ezért ha ezt nem sajátítod el megfelelôen, akkor a késôbbieknél még sokkal jobban fogsz szívni.

2016. máj. 16. 18:48
 4/6 Fibonacci ***** válasza:
100%

Az időadatokat órára váltjuk át:

12 p = 1/5 h

4 p = 1/15 h


Ismeretlenek:

A villamos sebessége v (km/h), a követési időközök t (h).



Két (szám)egyenest ajánlott felrajzolni, melyek az utat jelentik, azonos, illetve ellenkező irányú mozgás esetére.

Az egyeneseken 3-3 pontot kell bejelölni, a két találkozás helyét, valamint a 2. villamos helyét az első találkozás pillanatában.


út = idő⋅sebesség alapján az utakra kapunk két egyenletet:


t⋅v + 1/5⋅4 = 1/5⋅v

t⋅v - 1/15⋅4 = 1/15⋅v


Jól nézzed meg, hogy az egyeneseken, melyik ponttól melyikig mekkora utaknak kell lenniük.

2016. máj. 16. 18:55
 5/6 A kérdező kommentje:

Kedves első. Mielőtt kiírtam a kérdés már nagyjából másfél órája próbáltam megoldani a feladatot az egyik barátommal. Mindig más módszereket alkalmaztunk. Miután megìrtad a te módszered, rögtön próbáltuk azzal is megcsinálni. De nem igazán értettük még így se. Szerintem ma már elég energiát belefektettem ebbe. Nem kell megkérdőjelezni. Arról viszont nem én tehetek ha nincs meg ahhoz a képességem, hogy az ilyen feladatokat megértsem.


Köszönöm a második választ.

2016. máj. 16. 19:07
 6/6 anonim ***** válasza:
58%

"Miután megìrtad a te módszered, rögtön próbáltuk azzal is megcsinálni. "

10 percig - nagyon komoly próbálkozás lehetett... Magyarán átolvastátok, nem értettétek kapásból, feladtátok - 10 perc többre nem elég.


"Arról viszont nem én tehetek ha nincs meg ahhoz a képességem, hogy az ilyen feladatokat megértsem. "


De tehetsz, mert ez egy megszerezhetô képesség.

Normális agyi képességekkel rendelkezô ember (és semmi okom nincs kételkedni abban, hogy te is ezek közé tartoznál) meg tudja érteni a középiskolás matek anyagot - messze nem rakétatudomány ez.

Annyi van csak, hogy van, akinek ehhez kevesebb energiabefektetés kell, másnak meg több.


Viszont aki úgy áll hozzá, hogy 'áh, én ehhez hülye vagyok', és inkább szétteszi a kezét, az idôvel tényleg túl hülye marad hozzá: és akkor már késô.

2016. máj. 16. 19:31