Ha 0<a<b,akkor oldd meg az a^logb(x)+b^logx(a)=2*a egyenletet.2015. márc. 28. 08:24
1/1 anonim válasza:
Nem egészen értem, miért kell a<b feltétel? Mert a=2 és b=3-ra adódik x=b=3 és a=3 b=2 esetén x=b=2. Írd vissza 10 -es alapra mindkét tagot és vizsgáljuk a kövcsi alakot:
10^(log(a)log(x)/log(b))+10^(log(b)log(a)/log(x))-2*a
Ez csak akkor lesz zérus, ha x=b. Ugyanis egyszerűsítések után 10^log(a)+10^log(a)=2*a adódik. x=1 helyen (ui. a jobboldali határértéke +inf) szakadása van a függvénynek és ott balról folytonos. ]0,1[ intervallumon folytonos, ha 1<a és 1<b. (Megvizsgálandók még azok az esetek amikor 1 a és b közé esik illetve ]0,1[ intervallumba esnek.) Sz. Gy.