Kérlek, mutassatok utat nekem ebben a feladatban!? (Matek)


Egy 8 cm sugarú ólomgömbből három egyenlő sugarú gömböt öntünk.

Hányszorosa a három gömb felszínének az összege az eredeti gömb felszínének?


Tényleg csak elkezdeni nem tudom, elég ha annyit segítetek.

Köszönöm előre is :)



2015. nov. 27. 17:29
 1/7 anonim ***** válasza:
abból kell kiindulni, hogy a térfogat állandó, a többire meg ott vannak a képletek
2015. nov. 27. 18:04
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi, sikerült :)
2015. nov. 27. 19:22
 3/7 anonim ***** válasza:

Számold ki az eredeti ólomgömb felszínét.

Számold ki az eredeti ólomgömb térfogatát, az megadja, hogy az öntés után összesen mennyi a három új gömb térfogata. Számold ki egy új gömb térfogatát. Számold ki az új gömb sugarát, majd ebből a felszínét. Ha megszorzod hárommal, megkapod a három gömb felszínét, ezt hasonlítsd össze az eredeti ólomgömb felszínével (amit legelőször számoltál ki).

2015. nov. 27. 19:24
 4/7 A kérdező kommentje:
Így csináltam én is. Köszi, aranyosak vagytok :)
2015. nov. 27. 19:59
 5/7 anonim ***** válasza:

Érdekességképp megvizsgálhatnád, ha nem 3, hanem n darab gömböt öntünk.

Mi történik akkor, ha ez az "n" igen nagy, mondjuk végtelen?

2015. nov. 28. 10:50
 6/7 anonim ***** válasza:

Mások okulására jó lett volna egy megoldást látni.

Ennek híján leírom a sajátomat, érdekelne, megegyezik-e a kérdezőjével?


Legyen

V - a nagy gömb térfogata

V' - a ki gömb térfogata

n = 3 - a kis gömbök száma

F - a nagy gömb felszíne

F' a kis gömb felszíne

R = 8 - a nagy gömb sugara

r - a kis gömb sugara

q = ? - a kis gömbök felszínének összege és a nagy gömb felszínének hányadosa


A kis gömbök száma

n = V/V' = (R/r)³

Az

n = (R/r)³

arányból

R/r = ³√n


A felületek aránya

F/F' = (R/r)²

A R/r előző értékét behelyettesítve

F/F' = n^(⅔)


A keresett arány

q = n*F'/F = n(F/F')

q = n[1/n^(⅔)]

q = n^(⅓)

ill.

q = ³√n

********


DeeDee

**********

2015. nov. 29. 02:17
 7/7 A kérdező kommentje:

Nem, én úgy csináltam, ahogy a 3. hozzászóló is levezette. Szerintem azonban a tanár a Tiedhez hasonló megoldásra számított, úgyhogy leírom ezt is mindenképpen.

Köszi!

2015. nov. 29. 07:51