Egy jármű motorjában egy alkatrész 5% egy másik 8% eséllyel hibásodik meg 100000 km után . Az első alkatrész hibásodása esetén 20% az esélye hogy a jármű működőképes marad , a másik esetén 30 % ha egyszerre mindkettő meghibásodik 3% . Mekkora a valószínűsége hogy 100000 km után működőképes marad a jármű ?2016. máj. 15. 13:17
1/1 anonim válasza:
Feltételezhetjük, hogy az alkatrészek egymástól függetlenül hibásodnak meg. (Ha mégsem így van, akkor sokkal bonyolultabb a helyzet, de maradjunk ennél.)
"A" legyen az az esemény, hogy az első, "B" az, hogy második hibásodik meg, és a komplementerüket A'-vel, B'-vel jelöljük.
Mivel függetlenek, P(A metszet B) = P(A)*P(B). Ha két esemény független, akkor a komplementereik is azok, így P(A' metszet B') = P(A')*P(B').
Ha egyik sem hibásodik meg, akkor persze működni fog. Így ennek a vsz.-éhez hozzá kell adni, hogy ha legalább az egyik meghibásodik, akkor is működőképes marad. Képletben:
P(A' metszet B') + P(A unió B) = 0,95*0,92 + (P(A)*0,2 + P(B)*0,3 - P(A metszet B)*0,03) =
0,874 + (0,01 + 0,024 - 0,00012) =