10 golyó van egy dobozban, ebből 2 fehér és 8 fekete. Kiveszünk találomra öt golyót. Mi a valószínűsége, hogy pontosan 1 fehér legyen a kihúzott golyók között?


2015. okt. 21. 16:46
1 2
 1/14 anonim válasza:
mint mindenek 50% vagy igen vagy nem.
2015. okt. 21. 16:49
 2/14 anonim ***** válasza:
20%

#1 mindig megsajdul az agyam, amikor valami okos mikulás beírja, hogy a "vagy igen vagy nem az 50-50%".

A 1%-99% az nem vagy igen-vagy nem?

2015. okt. 21. 16:51
 3/14 A kérdező kommentje:
csak az írjon már aki tudja pls
2015. okt. 21. 16:58
 4/14 anonim ***** válasza:

1/10 * 8/9 * 7/8 * 6/7 * 5/6 = 1680 / 30,240 = 1 / 18 = 5.6%


Nem 100% hogy ez jó!

2015. okt. 21. 17:55
 5/14 bongolo ***** válasza:

10 golyóból választunk ki 5-öt.


Összes esetek száma: (10 alatt 5)


Kedvező esetek száma:

Lesz egy fehér, az (2 alatt 1) vagyis 2 féle lehet. Lesz még 4 fekete, az (8 alatt 4) féle lehet.


p = 2·(8 alatt 4) / (10 alatt 5)

2015. okt. 21. 18:00
 6/14 bongolo ***** válasza:
#4 nem jó, mert az csak az az eset, hogy az elsőre kivett golyó lesz a fehér, az összes többi a fekete. De van még egy 4 másik eset is.
2015. okt. 21. 18:04
 7/14 anonim ***** válasza:
Ez pont 10x annyira jön ki mint az amit én írtam.
2015. okt. 21. 18:04
 8/14 anonim ***** válasza:
Oké.
2015. okt. 21. 18:05
 9/14 bongolo ***** válasza:
Ja, még annak se az igazi, mert akkor is 1/10 helyett 2/10 kellett volna.
2015. okt. 21. 18:05
 10/14 bongolo ***** válasza:

Szóval lehet úgy is számolni:


Elsőre fehér: 2/10·8/9·7/8·6/7·5/6 = 1/9

Másodikra fehér: 8/10·2/9·7/8·6/7·5/6 = 1/9

Harmadikra fehér: ... ez is 1/9

stb., mindegyik 1/9


Összesen 5/9, ami ugyanaz, mint amit én írtam.

2015. okt. 21. 18:14
1 2