Hogyan lehet pontos kiszámolás nélkül bebizonyítani, hogy 1+1/2+1/3+1/4+1/5. +1/64 nagyobb, mint 4?


2016. ápr. 17. 16:55
 1/5 A kérdező kommentje:
Elnézést? 1/5 után "..." lenne, tehát 1+1/2+1/3+1/4+1/5...+1/64? csak a gyk nem enged ...-ot írni kérdésbe.
2016. ápr. 17. 17:08
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

1=1 és 1/2=1/2, ez gondolom tiszta.


1/3+1/4 biztos, hogy nagyobb 2*1/4-nél, ami 1/2

1/5+1/6+1/7+1/8 biztos, hogy nagyobb, mint 4*1/8, ami 1/2

1/9+1/10+...+1/16 biztos, hogy nagyobb, mint 8*1/16, ami 1/2

1/17+1/18+...+1/32 biztos, hogy nagyobb, mint 16*1/32, ami 1/2

1/33+1/34+...+1/64 biztos, hogy nagyobb, mint 32*1/16, ami 1/2


Az alsó becsléseket összeadjuk: 1+1/2+1/2+1/2+1/2+1/2+1/2=4, tehát az összegnek muszáj többnek lennie 4-nél.


Egyébként ezzel a módszerrel bizonyítjuk azt is, hogy a sum (i=1->végtelen) 1/i összeg divergens, tehát hogyha az összes ilyen alakú számot összeadunk, akkor az összegnek nem lesz felső határa.

2016. ápr. 17. 17:49
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha a harmonikus összeg n-ik tagját jelölöd H(n)-nel akkor könnyű belátni hogy a H(n)-log n sor növekszik, a H(n)-log (n+1) pedig csökken, mivel a kettő különbsége tart 0-hoz ezért aztán közös határértékük, gamma jelöli, van valahol 1 - log 2 és 1 között. Tehát gamma + log n < Hn < gamma + log (n+1)


Szerencsére a 4 olyan durva megközelítés hogy a gammára tett első becslésünk, 1 - log 2 is elégséges, H(64) > 1 - log 2 + log 64 = 1 + ln 32 > 4 ha ln 32 > 3 az pedig igaz.


Ebben az a jó hogy ha pl. 4.5 vagy 4.7 -re kell bizonyítani akkor csak egy pontosabb gamma közelítésre van szükséged.

2016. ápr. 20. 09:16
 4/5 anonim ***** válasza:
Ps. kellően pontos gamma becslés birtokában láthatod, hogy már az első 32 is több, mint 4 amit elemibb eszközökkel igen nehéz bizonyítani.
2016. ápr. 20. 09:22
 5/5 anonim ***** válasza:
PPs. Az első 32 pontosan 586061125622639/144403552893600 és az 8446914048239/144403552893600 -el (kevesebb mint 0.06) több mint 4. (Következik hogy már az első 31 is több mint 4, de az kevéssé érdekes.)
2016. ápr. 20. 11:22