Tudnátok valószínűségszámításban segíteni?


Van egy matek feladat, ami egyúttal érettségi kérdés is volt. Konkrétan a 2010. októberi 17/b kérdése. Adott egy három részre osztott kitűző, melyet meghatározott módon akarunk kiszínezni. K,P,S,Z színekkel hányféle módon tehetjük meg? Nem lehet a szomszéd azonos, valamint P és S nem lehet egymás mellett.


Megoldás szerint 26 lehetséges, én 24-et kaptam. Néztem a megoldást is, újra megoldottam, de ennyi.


Ha valaki tudna segíteni, hogy hol ronthattam el, annak nagyon hálás lennék!



2016. ápr. 14. 14:11
 1/8 A kérdező kommentje:

Úgy fogtam neki az egész példa megoldásnak, először vettem az összes lehetőséget, ami 4*4*4=64.

Ebből levontam az egyszínűeket, majd a két szomszédnál egyezőket. Itt 4 olyan lehetőséget találtam, ahol a két szomszéd mellett a P-S feltétel is jelen van. Ezt kivontam, hogy ne számoljam duplán.

P-S-re 16 lehetőséget kaptam.


64-4-20-16=24

2016. ápr. 14. 14:14
 2/8 A kérdező kommentje:
2016. ápr. 14. 14:16
 3/8 anonim ***** válasza:

Én esetszétválasztással számolnám aszerint, hogy mit rakok középre;


1. eset: ha kéket rakok, akkor a másik két helyre a maradék 3 színből bármi mehet, tehát 3*3=9 lehetőséget nyerünk ebből.

2. eset: zöldet rakok, ugyanaz a történet, 3*3=9

3. eset: pirosat rakok, ekkor a másik két helyre csak a zöld és a kék mehet, ezért 2*2=4

4. eset: sárgát rakok, ugyanaz a helyzet, 2*2=4


Ezeket összeadva 9+9+4+4=26 lehetőséget kapunk.


Ha leírod, hogy hogyan számoltál, akkor lehet, hogy ki tudjuk deríteni, hogy mit nem vettél figyelembe.

2016. ápr. 14. 14:18
 4/8 A kérdező kommentje:

Én az összes lehetőségből akartam kivonni a kedvezőtlen eseteket.

Összesen ugye 4*4*4-féleképpen tudom színezni, ami 64.

Ebből kivontam először az egyszínűeket, ami 4 eset.

Ezután a szomszédosan egyezőket vontam ki, ez 24 eset.

P-S-nél pedig kaptam összesen 16 esetet, de ebből mindegyik lehetőségnél 1-1-1-1 már le lett vonva, amikor a két szomszédot néztem. Ezért vettem itt 16-4=12-t .


Ha kivonom a 64-ből, akkor 24-et kapok.

2016. ápr. 14. 14:24
 5/8 A kérdező kommentje:
Megvan. P-S-nél ki jött ugyanaz a kombináció még párszor. Így onnan is le kellett vennem még.
2016. ápr. 14. 14:57
 6/8 anonim ***** válasza:
EZ nem valószínűségszámítási kérdés.
2016. ápr. 14. 21:07
 7/8 A kérdező kommentje:
Én, annak hívom az összes ilyen logikai feladatot. Legyen az kombinatorika, stb.
2016. ápr. 15. 08:24
 8/8 A kérdező kommentje:
Persze nem az volt a kérdés, mekkora eséllyel húzunk ki valamit... Mert, ugye ez lenne a valószínűség.
2016. ápr. 15. 08:25