Valószínűségszámításban a lenti dolgot hogy oldjátok meg?


Van egy helyzet. Legyen golyók nyelvére lefordítva. Van 2 kalap. Az egyikben 5 fehér és 5 fekete, a másikban 2 fehér és 5 fekete golyó van. Ebben az esetben ki tudom számolni, hogy mekkora a valószínűsége annak, hogy feketét húzzak.

De most jön a csavar! Ezekből kihúzunk csukott szemmel egyet-egyet. és az a kérdés, hogy mekkora most annak a valószínűsége, hogy fekete legyen?


Vagyis megvannak a százalékok. Az egyik 50% esély, a másik 71,4% esély. És ilyenkor hogyan tovább?


A könyvben, amiből adták ennél sokkal bonyolultabb, mert 20 kalappal játszódik, és többször pakolunk át véletlenszerűen golyókat



Válaszaitokat előre is köszönöm!



2014. dec. 1. 16:49
 1/9 anonim ***** válasza:
mindegyik fekete legyen vagy csak az egyik?
2014. dec. 1. 17:19
 2/9 A kérdező kommentje:
van egy kalapban az a 2 golyó, amit kihúztunk. AZ a kérdés, hogy onnan az egyiket kihúzva mekkora a valószínúsége annak, hogy az fekete lesz
2014. dec. 1. 17:27
 3/9 anonim ***** válasza:
Tehát húzuk mindkét kalapból egyet, azokat beleteszem egy harmadik kalapba, és most abból húzok egyet, és itt kell a valószínűség?
2014. dec. 1. 18:02
 4/9 A kérdező kommentje:
Igen
2014. dec. 1. 18:12
 5/9 anonim ***** válasza:
Akkor előbb vegyük a két kalapot. Azt jól írtad, hogy 50 %, hogy a nagyobb kalapból feketét húzunk, és 71,43, hogy a kisbből. Most kiszámoljuk, hogy mennyi az esélye, hogy mindkettő fekete. Ehhez össze kell szorozni 50%-ot és 71%-ot, vagyis 0,5*0,7143=0.3571. Hogy mindkettő fehér legyen, az 0,5*0,2857=14,29. Hogy egyik fekete, másik fehér, az meg a maradék 50%. Ha mindekettő fekete, akkor biztos feketét húzunk, ha mindkettő fehér, akkor bizots fehéret, ha fele-fele, akkor meg 50-50%. Ezeket össze kell adni: 35,71+50/2=60,71%
2014. dec. 1. 18:24
 6/9 A kérdező kommentje:

és mivan, ha 3 golyót kell kihúzni, és abból 1 nek kell feketének lenni, ésa 3 golyóra az esélyek: 0,2 0,3 illetve 0,5? Ilyenkor hogyan jársz el?

Amúgy nagyon szépen köszönöm eddigi hsz-eidet!

2014. dec. 1. 18:47
 7/9 anonim ***** válasza:
Kicsit részletesebben? Hány kalapból húzok, és melyikben mi van?
2014. dec. 1. 18:55
 8/9 A kérdező kommentje:
Lényegtelen hány kalapból. 3 golyó (amúgy 3 kalap), és innen egyikben: 5 fehér, 5 fekete, másodikban: 8 feh, 2 fek, harmadikban 1 feh, 9 fekete. Innen kihúztam 1-1 golyót. Ezeket egy 4. kalapba teszem. Innen mekkora a valószínúsége, hogy fehéret húzzak? Amit előző kommentemben írtam, azt felejtsük el, Amit most írtam, remélem érthető!
2014. dec. 1. 19:03
 9/9 anonim ***** válasza:

Mindhárom fehér: 0,1*0,8*0,5=0,04 - P=0

Mindhárom fekete: 0,9*0,2*0,5=0,09 - P=1

Két fekete, egy fehér: 0,5*0,2*0,1+0,5*0,9*0,8+0,2*0,9*0,5=0,01+0,36+0,09=0,46 - P=0.67

Két fehér, egy fekete: 0,5*0,8*0,9+0,5*0,1*0,2+0,8*0,1*0,5=0,36+0,01+0,04=0,41 - P=0.33

P=0,04*0+0,09*1+0,46*0,67+0,41*0,33=0+0,09+0,3067+0,1367=0,5334=53,34%

2014. dec. 1. 21:50