Poisson-eloszlású valószínüségszámításban segítene valaki?

Egy kisebb kórház sürgősségi osztályán naponta átlagosan 1.5 pácienst látnak el. A páciensek száma Poisson-eloszlású. Ha egy tetszőleges napon a kórházban éppen 5 szabad ágy van, mennyi a valószínűsége annak, hogy a kórház nem tudja elhelyezni az új pácienst?
2012. dec. 23. 18:35
 1/5 bongolo ***** válasza:

A λ paraméterű Poisson eloszlás várható értéke éppen λ. Mivel most 1.5 az átlagos páciens-szám, a várható érték is azzal közelíthető. Tehát λ=1.5


Akkor nem lehet elhelyezni, ha 5-nél több beteg érkezik, tehát:

P(ξ > 5)


Tudjuk, hogy P(ξ=k) = ((λ^k)/k!)·e^(-λ)

P(ξ > 5) esetén 6-tól végtelenig kellene szummázni a valószínűségeket, az nem megy. Fordítva érdemes számolni:

P(ξ > 5) = 1 - P(ξ ≤ 5) = 1 - Σ P(ξ=k)

ahol k 0-tól 5-ig megy a szummában.


Ha mázlid van, csak a képletet kell megadni.


     5

1 - Σ (λ^k / k!)·e^(-λ)

   k=0


Ha nincs, számolhatod ki a 6-os szummázást. (Használd mondjuk a wolframalpha.com-ot.)

2012. dec. 23. 23:33
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm !
2012. dec. 24. 00:05
 3/5 anonim válasza:

Egy kisebb kórház sürgősségi osztályán naponta átlagosan 1.5 pácienst látnak el. A páciensek száma Poisson-eloszlású. Ha egy tetszőleges napon a kórházban éppen 6 szabad ágy van, mennyi a valószínűsége annak, hogy a kórház nem tudja elhelyezni az új pácienst?


Csak eredményt kérek.Kérlek szépen.

2012. dec. 25. 19:24
 4/5 bongolo ***** válasza:

Ez az eredeti kérdésre a megoldás wolframalpha-val:

[link]


Ha a #3 kérdező nem tudja kiszámolni ez alapján, nem érdemli meg, hogy segítsen neki bárki.

2012. dec. 26. 16:07
 5/5 A kérdező kommentje:
én kitudtam számolni,köszönöm szépen !
2012. dec. 27. 12:50