Az ABC háromszögben alfa=118,4°. A BC oldal két pontja P és Q, AP=5 cm, AQ=7 cm. Az AP és AQ szakaszok három egyenlő részre bontják az alfa szöget. Mekkorák a háromszög oldalai és szögei?

2016. ápr. 10. 20:51
 1/4 anonim ***** válasza:

Legyen a C-hez közelebbi osztópont a P.


-az APQ háromszögben kiszámolod koszinusztétellel a PQ szakasz hosszát.

-felírod az APB háromszögre a szögfelezőtételt: |AP|/|AB|=|PQ|/|QB|, ezt |QB|-re rendezed. Ezután felírod a koszinusztételt, ebben szerepelni fog |AB| és |QB| is, itt értelemszerűen |QB| helyére beírod, amit az előbb kaptál, ekkor |AB|-ben másodfokú egyenletet fogsz kapni, azt megoldva megkapod |AB| hosszát, amiből már a |BQ| szakasz hossza is adódik.

-ugyanezt megcsinálod az ACQ háromszöggel is.


Itt már ismert a háromszög mindhárom oldala, a szögeket a már tanult módon ki tudod számolni.

2016. ápr. 10. 21:39
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha nem írtad el az adatokat, akkor ez lenne a megoldás:

[link]

2016. ápr. 10. 22:00
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :D
2016. ápr. 16. 08:49
 4/4 anonim ***** válasza:

Lehet kicsit egyszerűbben?

Rövid tanulmányozás után fel lehet ismerni, hogy az AP szakasz az AQC, a AQ szakasz pedig az ABP háromszög szögfelezője.

Ha

BC = a

AC = b

AB = c


AP = m = 5

AQ = n = 7

φ = α/3 = 118,4/3


akkor az ismert képlet szerint

az AQC háromszög szögfelezője

m = 2nb*cosφ/(n + b)

és

az ABP háromszög szögfelezője

n = 2mc*cosφ/(m + c)


Mindegyik egyenletben csak egy ismeretlen van, a keresett oldal, amit egy átrendezés után már lehet is számolni.


A két oldal ismeretében a harmadik oldal a koszinusz tétellel kapható.

a² = b² + c² - 2bc*cosα


DeeDee

**********

2016. ápr. 16. 20:26