Lakod Dezső kérdése:

Hogy lehet ezt a feladatot megoldani, matek?

Mondjuk : Józsi 250 perc alatt ássa fel a kertet, míg a fia 550 perc alatt ássa fel, ha együtt dolgoznak mennyi idő alatt ássák fel ketten a kertet?

2016. márc. 22. 19:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Az egyenes arányosság elve miatt (vagyis feltesszük, hogy azonos idő alatt azonos teljesítménnyel dolgoznak), akkor 1 perc alatt az 1/250 részét, x perc alatt az x*(1/250)=x/250 részét ássa fel a kertnek Józsi, fia pedig x/550 részét. Feltesszük, hogy x perc alatt befejezik a munkát, ekkor


(x/250)+(x/550)=1, ezt sima egyenletrendezéssel meg lehet oldani: x=171,875, tehát 171,875 perc kell nekik a munkához.


Ellenőrzés: Józsi felássa a 171,875/250 részét, fia a 171,875/550 részét, ezt közös nevezőre hozzuk, és 1 egészet kell kapnunk. Ha számológéppel számolunk: Józsi a 0,6875 részét, fia a 0,3125 részét, ezek összege pontosan 1, tehát jól számoltunk.

2016. márc. 22. 19:50
 2/2 anonim ***** válasza:

Józsi 250 perc alatt végez a munkával, ez azt jelenti, hogy egy perc alatt a munka 1/250-ed részével végez.


(1/250 + 1/550) * x= 1


Ezt az egyenletet kell megoldani, ahol x az együttes munka időtartamát jelenti.

2016. márc. 22. 20:46