Ezt a matek típus feladatot nem tudom megoldani, mert ilyet még nem vettünk de ezt adta házifeladatnak. Hogyan tudnám megoldani?


Egy paralelogramma területe 457,6cm², egyik oldala 14,2cm, egyik szöge 32°18'. Számítsuk ki a másik oldalt és a hosszabik átlót.

Legalább valami kiindulópontban segítsen valaki.



2016. febr. 18. 22:23
 1/2 anonim ***** válasza:

Egy paralelogramma területét kétféleképp számolhatod:

T = a*ma, vagyis az oldal és a hozzá tartozó magasság szorazata, illetve

T = a*b*sin(gamma)

Nos, utóbbi lesz a nyerő jelen esetben, mivel adott a terület, adott az egyik oldal és adott a szög, csak a másik oldal a kérdéses. A szögben a szögpercet cészerű átváltani szögre: 18'=18/60°=0,3° tehát 32°18'=32,3°


A feladatban megadott szög a paralelogramma hegyesszöge, tehát ebből a csúcsból fog kiindulni a hosszabbik átló, éppen ezért nem ez a szög kell neked, hanem a tompaszög. Érdemes tudni, hogy a paralelogramma két-két szemközti szöge egyenlő, ebből kifolyólag a tompaszög az épp 180°-32,5°=147,5° lesz, ez fog a hosszabb átlóval szemben elhelyezkedni. Itt az ábra, hogy el tudd képzelni, ha elvesztetted volna a fonalat:

[link]


Nos, mivel az átlók felezik a területet, így a hosszabb oldal is felezni fogja, ezt kiszámolhatod. Utána már csak egy koszinusz-tételt kell használnod:

q^2 = a^2 + b^2 - 2*a*b*cos(147,5°)


Ebben pedig csak q lesz az ismeretlen, ami ugye a hosszabbik átló.

2016. febr. 18. 22:44
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ. Bár így is van amit nem értek, de innentől próbálok rájönni.
2016. febr. 18. 23:06