Hol konvergens ezek a sorok?


Sum n=1-től végtelenig (z^n)*cos(i*n)

és a Sum n=1-től végtelenig {[(-1)^n]/n}*(z^n)

Nem tudom hogy hogyan kell egyáltalán elkezdeni.



#komplex sorok
2016. márc. 18. 21:47
 1/3 anonim ***** válasza:
Először gondoljuk meg, hogy mi a konvergencia definíciója, ill. milyen kritériumok vannak a vizsgálatához.
2016. márc. 21. 15:39
 2/3 anonim ***** válasza:

WolframAlpha-val is kideríthető, hogy az első sor akkor konvergens, ha |z|<1/e. Az összegfüggvénye viszont

z·(2·e·z - e^2 - 1)/(2·(e - z)·(e·z - 1)).

Sejtésem szerint a második sor összegfüggvénye -Ln(z+1), ahol |z|<1. Nekünk a konvergenciatartományok igazolására van szükségünk. Sz. Gy.

2016. márc. 22. 14:17
 3/3 anonim ***** válasza:
Mindkét esetben alkalmazhatónak tűnik a hányadoskritérium és az abszolút konvergenciára kimondott tétel, miszerint a tagok abszolút értékéből alkotott sor konvergens, akkor az eredeti sor is konvergens. Első esetben belátható, hogy e*ch(n)-ch(n+1)=e^(-n)sh(1)>0, ahol cos(i*n)=ch(n). Azaz |a(n+1)/a(n)|<=e|z|<1 esetben válik a sor konvergensé. Másik esetben |a(n+1)/a(n)|-->|z|<1 esetén következtethetünk a sor konvergenciájára. Sz. Gy.
2016. márc. 22. 18:40