Hogyan kell megoldani ezt a feladatot?


R1=R2=R3=R4=R5=300 ohm

U(null)=300V


I1=? ; I5=? ; U12=? ; U45=? ; P3=? (Mekkora teljesítmény alakul hővé az R3 ellenálláson? ez a P3=?)


[link]


Légyszi, részletesen írjátok, hogy megértsem!


Köszönöm!



2016. márc. 17. 15:29
 1/2 anonim ***** válasza:

Azt kell hozza tudnod, hogy a parhuzamos kapcsolasnal az aramerossegeket kell osszeadni, sorosnal meg a feszultseget.


R1 es R2 sorbakotve az eredo ellenallas 600. Parhuzamosan kotve egy 300ohmossal, az eredo ellenallas reciprok osszegzessel (1/(1/300+1/600))=200.


R4 es R5 sorosan van kapcsolva, tehat az o eredojuk 600. A 300 V-bol igy osszesen esik egynegyede 75V a 200ohmra, haromnegyede, 225V pedig az utolso ket ellenallasra. Igy megvan, hogy U45 225V, mivel addig 75 esett, U12 pedig 75V.

U=RI, igy az elso reszaramkorben 75=200*I, vagyis I= 2,66A, ez az ellenallasok miatt 2:1 aranyban oszlik el, igy I1 kb 0.89A. R4en es R5on mar a teljes 2.66A halad at, ami R5 utan ugyanugy 2.66A (az aramerosseg nem "esik", csak a feszultseg).

A teljesitmenyt kiszamolhatod abbol, hogy R3 ket pontja kozt 75V a feszultsegkulonbseg, es 1.77A az aramerosseg, P=U*I azaz kb 133W. Hogy ebbol mennyi alakul hove es mennyi vegez mas modon munkat azt mar nem lehet megmondani, de ha az ellenallas csak "van" es nincs altala munka, akkor mind.

2016. márc. 17. 15:44
 2/2 anonim ***** válasza:
Vagyishogy nem 200/75 hanem 75/200, ezalapjan ujraszamolni
2016. márc. 17. 16:01