Nem tudok megoldani egy fizika feladatot (9. o), aki tud az légyszi segítsen?

Figyelt kérdés
A lejtőn 0,5 csúszási súrlódási együttható esetén egyenletes sebességgel mozog. Mekkora a lejtő hajlásszöge?
2016. márc. 12. 11:31
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem fogom megoldani helyetted, de elmondom, hogyan kell.


1. lépés: ábra rajzolása. Lejtő, rajta kicsiny test, a lényeges dolgokat (itt a lejtő hajlásszöge) bejelölöd.


2. lépés: erők berajzolása. A testről van szó a feladatban, meg kell állapítanod, milyen erők hatnak rá. Itt háromféle erőt fogsz találni: a gravitációs erőt, a nyomóerőt, amit a lejtő fejt ki és a súrlódást. Mindháromnál ügyelj a helyes irányra is.


3. lépés: vonatkoztatási rendszer választása. Itt azt javaslom, hogy rögzítsd a lejtőhöz a vonatkoztatási rendszert és legyenek a fő irányok a lejtővel párhuzamos és arra merőleges. Ezt is rajzold be az ábrára (két nyílból álló pici koordinátarendszer).


4. lépés: erők felbontása. Amelyik erő ferdén áll az előbb felvett vonatkoztatási rendszerhez képest, azt kell felbontani merőleges komponensekre (ez az a szinusz-koszinuszos izé).


5. lépés: egyenletek feozati viszonyt, egzakt kutatást nem ismerek. Azt sem tudom jól megfogalmazni, hogy mitől érzek valamit természetellenesnek, inkább csak példákkal: a bölcsőt, vagy egy fekvős hintát nem érzek annak, és azt sem, hogy a sokat járókában levő gyerek hamarabb feláll (kapaszkodva, de a saját erejéből), mint az egész szoba négykézlábas meghódítására lehetőséggel bíró kortársa.


Ami még szerintem jó, az az, hogyha minél több néznivalója van a kisgyereknek. Eleinte csak színes, különböző alakú, fellógatott mindenfélék. Kistesómnak színes papírból hajtogattunk figurákat, és fellógattuk az ágya fölé, szívesen nézegette. Azután ha már a fogással próbálkozik, akkor különböző tapintású, rugalmasságú, felületű dolgok, amiket megfoghat, megtapogathat, szájába vehet. Jó, ha biztonságos helyre tüklírása. Két egyenleted lesz, az egyik azt írja le, hogy a lejtőre merőleges irányban nem gyorsul a test, vagyis azoknak az erőknek az előjeles összege 0. A másik azt, hogy a lejtő irányában sem gyorsul, tehát az abba az irányba eső erők összege is 0. A felbontott erőknél a felbontásnál kapott komponenseket vedd figyelembe. Ezen kívül - ha nem eleve így írtad fel - jegyezd fel azt is, hogy a súrlódási erő a nyomóerő szorozva a súrlódási együtthatóval.


6. lépés: egyenletek megoldása. Írd át színes tollal, vagy karikázd be, amit ismersz (ne aláhúzd, mert az mást jelent): ez a gravitációs együttható, a súrlódási együttható. Be is írhatod őket számmal. A többitől meg kéne szabadulnod, úgy, hogy a végén kijöjjön a hajlásszög. Ez már csak egyenletrendezés, ha eddig eljutottál és segítség kell, írj.


7. lépés: diszkusszió. Értelmes-e az eredmény, amit kaptunk? Ha nincs eredmény, miért nincs, miért lehetetlen a feladat állítása?


Ha elakadsz, fényképezd le, hogy meddig jutottál, és segítek továbblépni. Amúgy én minden mechanika feladat esetén ezt a folyamatot ajánlom követni, amit itt vázoltam.

2016. márc. 12. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

#1 Jó hosszasan leírta, mit kell csinálni. A mondandóba belekerült egy kis "szemét" is, gondolom véletlenül...


A lényeg, hogy sokkal egyszerűbb megoldás is létezik, nem kell így túlbonyolítani a dolgokat. Mint ismeretes, megcsúszás határhelyzetében az eredő erő a súrlódási kúp felületén van. Ebből elemi geometriai ismeretek alapján egyszerűen kapjuk hogy alfa=arctg(mű) lesz a lejtő hajlásszöge.

2016. márc. 12. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"sokkal egyszerűbb megoldás is létezik, nem kell így túlbonyolítani a dolgokat. Mint ismeretes, megcsúszás határhelyzetében az eredő erő a súrlódási kúp felületén van"


Szerintem aki nem tud megoldani egy ilyen egyszerű feladatot, annak jobb az általános módszert erőltetnie. Oké, most egyből alkalmazható lenne ez a tétel, de hogyha holnap olyan feladatot kap, hogy a lejtőn gyorsulva csúszik a test, akkor nem hiszem, hogy képes lenne átvinni a megoldást.


Ezért én inkább a fenti általános módszert javaslom, és ha azzal már minden feladatot meg tudsz oldani, vagy minden feladatnál legalább látod, hogy hogy kell elindulni, akkor kezdj el egyszerűsítő segédtételek után nézni.


(A szemétért meg bocs, rosszul működik az egerem és időnként random helyekre beilleszt valamit, amit észre se veszek.)

2016. márc. 15. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!